BANJALUKA, SARAJEVO, Gotovo dvije trećine bh. građana, odnosno njih 64 odsto, zbog nedostatka novca će novogodišnju noć proslaviti u kućnoj atmosferi, a većina njih u 2011. godini želi posao ili veće plate i penzije, pokazuju ankete.
U kafićima ili klubovima najluđu noć će, prema anketama bh. portala, proslaviti svega 12 odsto bh. populacije, dok je odgovor “putovaću izvan zemlje” izabralo svega tri dosto anketiranih.
“Ne zanima me Nova godina”, odgovorilo je devet odsto ispitanih, dok će ovaj međunarodni praznik na radnom mjestu provesti njih 6,5 odsto.
Sa druge strane, istraživanje koje je sprovela agencija “Prime Communications” pokazalo je da u novogodišnje želje bh. građana uglavnom spadaju zaposlenje ili penzionisanje, te povećanje plata i penzija.
Naime, najveći procenat stanovnika BiH, njih 13 odsto, u novoj godini želi da se zaposli ili penzioniše. Na drugom mjestu, kada su u pitanju želje građana, jeste povećanje plata i penzija (11,7 odsto), a slijede dobitak na igrama na sreću (9 odsto), kupovina automobila ili motocikla (8,1 odsto), te bolje zdravlje, koje želi osam odsto stanovnika.
“Istraživanje je rađeno među ozbiljnim, punoljetnim ljudima, koji su se uglavnom izjasnili da im treba više novca i više posla”, ističe Srđan Puhalo, banjalučki psiholog i rukovodilac u Sektoru za istraživanja u agenciji “Prime Communications”.
Oslanjajući se na ovo istraživanje, Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, kaže da ne vidi parametre koji ukazuju da će naredna godina za nezaposlene i radnike biti uspješnija.
“Dobro bi bilo da se u nekim sektorima dogodine zadrže makar aktuelne plate”, ističe Bajramović.
Podacima dobijenim istraživanjima nije iznenađen ni Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, koji kaže da je kriza u državi osnovni razlog zbog kojeg građanima nije do slavlja, te što su im želje skromne.
“Više od pola miliona građana je nezaposleno, a oko 50 odsto penzionera prima nešto više od 300 maraka mjesečno. Sasvim je normalno da su se proslave sada vratile u porodični okvir, a razlog je kriza”, argumentuje Lakota.
On nije optimističan ni kada govori o narednoj godini, za koju kaže da će za potrošače biti još teža.
Pesimizam ulijevaju i zvanični podaci, prema kojima je, kako kažu u Agenciji za statistiku BiH, u našoj zemlji nezaposleno 517.200 ljudi. Isti izvor dodaje da prosječna isplaćena neto plata u BiH iznosi oko 795 maraka. Ti pokazatelji glavni su razlog zbog kojeg većina bh. građana ovu godinu ispraća u kućnoj atmosferi, a od nove ne očekuje mnogo.
• 64 % građana Novu godinu proslavlja u kućnoj atmosferi
• 12 % će ih slaviti u kafiću ili klubu
• 9 % ispitanih ne zanima Nova godina
• 6,5 % populacije radi za “najluđu noć”
• 3 % anketiranih putuje izvan BiH
Želje bh. građana
– posao ili penzionisanje (13 odsto)
– povećanje plata i penzija (11,7 odsto)
– dobitak na igrama na sreću (devet odsto)
– kupovina automobila ili motocikla (8,1 odsto)
– bolje zdravlje (osam odsto)
Nezavisne novine