SARAJEVO, Članovima Nadzornog odbora Javnog preduzeća “BH pošta” prošle godine su isplaćene naknade i za šestomjesečni period u kojem nisu radili svoj posao i imali sjednice, zbog čega je neopravdana isplata oko 54.700 KM.
Istaknuto je ovo u izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH o poslovanju “BH pošte” u 2012. godini.
Revizori su naglasili da tako NO ovog državnog preduzeća nije u prošloj godini usvojio Nacrt izvještaja o poslovanju firme za 2011. godinu, ali je njegovim članovima, mada to nije bilo u ugovoru, odobrena nabavka notebooka i mobitela ukupne vrijednosti oko 1.300 KM, kao i troškovi korištenja mobitela od po 50 KM i kotizacija za seminare od 5.260 KM u svrhu stručnog usavršavanja.
Nabavku mobitela i notebooka, dodali su revizori, za šest članova NO, s obzirom na to da sedmi nije bio imenovan, odobrio je generalni direktor.
“I pored svih uslova koji su obezbijeđeni, NO nije obavljao poslove iz utvrđene nadležnosti. Isti je aktivnosti obavljao samo u periodu od šest mjeseci. Neovisno o tome, članovima su redovno isplaćivane mjesečne naknade. Ugovori zaključeni s predsjednikom i članovima NO ispoštovani su samo u dijelu prava koja im pripadaju, ali nisu ispunili svoje preuzete obaveze”, istakli su revizori i podsjetili da je Poslovnikom o radu NO utvrđeno da se sjednice održavaju u pravilu jednom mjesečno, a najmanje jednom u tri mjeseca.
U prošloj godini ukupno je članovima NO “BH pošte” isplaćeno 83.160 KM naknada uz 20.510 KM pripadajućih obaveza.
Federalni revizori su naglasili da se ovakav rad NO odrazio i na aktivnosti Uprave preduzeća, ali i na poslovanje u cjelini. Napomenuli su da je je sjednica NO započeta u maju 2012. godine okončana u martu ove godine, kada je prihvaćen Nacrt izvještaja o poslovanju za 2011. godinu.
Kada je u pitanju finansijski rezultat, “BH pošta” je u prošloj godini imala 84,6 miliona KM prihoda i 83,6 miliona KM rashoda, čime je ostvarila milion KM dobiti. Revizori su upozorili i da broj radnih mjesta predviđen Pravilnikom o radu nije realan jer je sve poslove obavljao duplo manji broj zaposlenih, njih 2.387, što ostavlja mogućnost zapošljavanja čija je opravdanost i transparentnost upitna.
“Navedeno potvrđujemo i činjenicom da je u revidiranoj godini društvo napustilo 76, dok su u istom periodu primljena 84 zaposlenika. Takođe, 42 zaposlenika raspoređena su na radna mjesta za koje je potreban viši stepen stručne spreme od onog koji stvarno posjeduju”, naveli su revizori.
Na plate i ostala lična primanja utrošeno je oko 61,2 miliona KM. Najviša neto plata bila je 4.159 KM, najniža 523 KM, a prosječna 1.020 KM. Topli obrok iznosio je 15 KM, a regres 711 KM.
Revizori su ukazali i na propuste prethodnih uprava s obzirom na to da ranije nabavljeno aplikativno programsko rješenje održava firma “Casper”, čiji je vlasnik istovremeno bio zaposlenik “BH pošte” sve do kraja 2012. godine, kada je penzionisan. Revizori su zamjerili i jer u pojedinim slučajevima nisu u potpunosti poštovane procedure iz Zakona o javnim nabavkama BiH pa je, između ostalog, utvrđena nedosljednost u smislu da je jedan postupak nabavke poništen jer su dostavljene manje od tri propisane ponude, dok je drugom slučaju postupak okončan iako je postojala samo jedna ponuda.
Primanja Uprave
Prema podacima iz revizorskog izvještaja, osnovna neto plata generalnog direktora “BH pošte” je pet prosječnih plata u FBiH, a izvršnih direktora 4,5 prosječnih plata u FBiH.
Prosječna plata u FBiH u prošloj godini bila je 829 KM.
Članovi Uprave imali su pravo na korištenje službenog vozila, dnevnice, reprezentaciju, naknade za rad u komisijama. Nezavisne novine