BEOGRAD, Vlasnici nelegalno sagrađenih objekata, kojima će biti omogućeni mnogobrojni popusti, neće imati olakšice prilikom plaćanja nameta na imovinu već će morati kao i drugi građani da izmiruju svoje obaveze u skladu sa novim zakonom o porezu na imovinu, pokazala je Tanjugova anketa sprovedena u nekoliko gradova i opština u Srbiji.
Pojedine lokalne samouprave, poput Niša, uopšte neće povećavati porez na imovinu, već će zadržati tu poresku stopu na prošlogodišnjem nivou.
Ta mogućnost je dozvoljena gradovima i opštinama, jer je Zakon o porezu na imovinu propisao maksimalnu poresku stopu od 0,4 odsto, koja nije obavezujuća u primjeni u lokalnim samoupravama.
Sekretar Udruženja za građevinarstvo u Privrednoj komori Srbije Goran Rodić rekao je Tanjugu da većina građana Srbije neće imati dovoljno novca da izmiri porez ukoliko lokalne samouprave budu povećale poresku stopu.
– Ne možemo mi da dižemo poreze i da procjenjujemo stanove na stotine hiljada evra kada nema ko to da plati. Tu i tamo će se javljati neko ko može da plati veliki porez – onaj ko ima vile u ekstra zoni. Međutim, masovno porez mora da bude primjeren kao što je i ovaj izmjenjeni zakon u vezi sa legalizacijom – istakao je Rodić.
On je naveo da je porez na nekretnine u Sloveniji čak 0,02 odsto, dok se u Hrvatskoj i ne naplaćuje. Novosti