SARAJEVO, BiH je, prema izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma, na 111. mjestu po konkurentnosti privrede od 140 analiziranih zemalja, a da bi se to stanje promijenilo potrebni su značajniji angažman vlasti i stručnjaka, jedna je od ocjena okruglog stola “Izvještaj o konkurentnosti 2015-2016: refleksije na Reformsku agendu” koji je održan u Sarajevu.
Dekan Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Željko Šain smatra da BiH uz dosljedno provođenje Reformske agende i uz zadržavanje socijalnog mira ima izglede da krene bržim koracima naprijed u osavremenjavanju ekonomije i društvene zajednice uopšte.
“Brzina napretka zavisi od toga koliko smo spremni da se žrtvujemo”, rekao je Šain, ističući da je neophodno smanjivanje političkog uticaja u svim sferama života i davanje veće šanse struci.
Predstavnik Svjetske banke Volfgang Fengler podsjetio je na poruke ove međunarodne finansijske institucije upućene BiH. “Prva je da ekonomija BiH nije uravnotežena”, rekao je Fengler i objasnio da postoji neravnoteža između izvoza i uvoza, potrošnje i proizvodnje, te javnog i privatnog sektora.
Prema njegovim riječima, BiH bi, ukoliko poput ostalih zemalja u Evropi uravnoteži svoju ekonomiju i ojača privatni sektor, posebno onaj koji se može bolje integrisati sa susjedima i svjetskim tržištem, postala jednako bogata kao većina evropskih zemalja.
On je poručio da Svjetska banka ostaje snažno i aktivno uključena u BiH, podsjećajući da je Odbor direktora ove institucije u decembru odobrio novu strategiju za BiH i u okviru te strategiji 750 miliona dolara u narednih pet godina za pružanje podrške socijalnoj i eknomskoj transformaciji zemlje.
Rezidenti predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda /MMF/ u BiH Francisko Parodi ocijenio je da je Reformska agenda za sada samo dobar plan koji je potrebno i početi sprovoditi.
“Potrebno je fokusirati se na kvalitet mjera, a ne na njihov broj, i da vlasti krenu što je prije u sprovođenje Agende. Mislim da građani BiH zaslužuju efikasne mjere vlasti kako bi se ubrzali rast i kreirala radna mjesta”, rekao je Parodi, ističući potrebu harmonizovanja politika između svih nivoa vlasti u BiH.
Direktor Centra za menadžment i informacionu tehnologiju Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Zlatko Lagumdžija kaže da izvještaj Svjetskog ekonomskog foruma nije cilj sam po sebi, već da on daje pregled ekonomije.
“Nezaposlenost, siromaštvo, korupcija, sve je u izvještaju nabrojano”, rekao je Lagumdžija, ocijenivši da uzrok tome leži u intelektualnoj ćutnji i nedostatku političke volje.
Organizatori današnjeg okruglog stola su Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu i Akademija nauka i umjetnosti BiH. Srna