BANJALUKA, Često se dešava da “uhvatimo” radnike kako rade u neodgovarajućoj opremi sa lako kvarljivim namirnicama i još u nehigijenskim uslovima pa je Zdravstveno-sanitarna inspekcija izdala za prva četiri mjeseca ove godine 76 prekršajnih naloga i naplatila 20.000 maraka kazni.
Rekao je ovo “Glasu Srpske” pomoćnik načelnika Odjeljenja za inspekcijske poslove Slaviša Sandić odgovarajući na primjedbe stanovništva zbog različitih nepravilnosti u banjalučkim tržnim centrima, trgovačkim i ugostiteljskim radnjama.
– Isto tako, od početka godine izdali smo i 80 rješenja kojim se nalaže otklanjanje mnogobrojnih nedostataka u poslovnim prostorima – istakao je Sandić.
Prema njegovim riječima, najviše zdravstveno-sanitarnih nepravilnosti je utvrđeno u manjim trgovačkim i ugostiteljskim objektima koji su “kažnjavani” zbog neurednosti radnog prostora.
– Već sam rekao da su propusti radnika bili najčešći, bilo ih je oko četrdesetak, i njima smo na licu mjesta izricali novčane kazne od 100 maraka – pojasnio je Sandić.
Ukoliko odgovorna lica u tržnim centrima, trgovačkim i ugostiteljskim radnjama puste u promet neispravnu hranu, biće kažnjeni sa novčanim iznosom od 6.000 do 18.000 maraka.
– Tokom prošle godine u pojedinim tržnim centrima evidentirana je prodaja multivitaminskih sokova koji su imali dvostruke odnosno neispravne deklaracije – dodao je Sandić.
Stanovništvo Banjaluke ističe da pri kupovni mnogo obraća pažnju na rok trajanja proizvoda, urednost prodavnice…
– Nedavno sam bila u jednom banjalučkom mini-marketu i kupovala slatkiše za koje sam naknadno utvrdila da je kesica čokoladnih bombona bila otvorena i da su neispravni. Nije rijetkost da se u raznim trgovačkim radnjama prodaju prehrambeni artikli kojima je istekao rok trajanja – kazala je Banjalučanka Sanela Radić.
Sličnog mišljenja je i Vinko Marčetić iz Obilićeva, koji je istakao da se u pojedinim trgovačkim radnjama “osjetljivi” prehrambeni proizvodi drže u neuslovnim prostorijama.
– Nekoliko mojih prijatelja kupovalo je mliječne proizvode u jednom poznatom gradskom marketu da bi kasnije otkrili kako su “zaradili” blaži oblik trovanja želuca – kazao je Marčetić.
Ugostitelji
– Zadovoljan sam zdravstveno-sanitarnim uslovima u banjalučkim ugostiteljskim radnjama iako oni nisu bili na uzornom nivou prethodnih godina – rekao je Slaviša Sandić. Glas Srpske