BOR, Cijene stanova u Boru stagniraju i za dvoiposoban stan u novogradnji treba izdvojiti 400 do 450 evra po kvadratnom metru.
U ovim vremenima se, umjesto izgradnje novih stambenih četvrti kao što je bio Novi gradski centar sa oko 7.000 stanovnika, razvila trgovina starim stanovima.
Rast cijene stanova u Boru bio je lagan od 2004. do 2008. godine kada je vrijednost kvadrata stambenog prostora udvostručena i dostigla cijenu od 500 evra.
“Početkom svjetske recesije banke su pooštrile uslove za stambene kredite i potražnja za stanovima u Boru naglo je prestala. U posljednjih nekoliko godina primjetna je stagnacija u kupovini stanova u Boru, a primjetna je i blaga stagnacija cijena nekretnina”, kazao je Zoran Janković, vlasnik privatne agencije za promet nekretnina Fontana u ovom gradu.
Janković je međutim primjetio kako je u odnosu na ostale gradove u Srbiji, uključujući i Beograd, gdje su cijene stanova pale u posljednje tri godine čak za 30 odsto, u Boru taj pad nekoliko procenata.
Zaposleni u Rudarsko-topioničarskom basenu Bor, gdje je prosječna plata oko 60 000 dinara, najčešći su kupci stanova u Boru.
“Rata od 200 evra sasvim je dovoljna da se u Boru kupi dvoiposoban konforan stan sa centralnim grijanjem u novogradnji gdje je trenutna cijena oko 450 evra”, kazao je Janković.
U Boru je 1970-tih vladala najveća ekspanzija u stambenoj izgradnji. Godišnje je u tom periodu građeno 300 do 400 stanova što je za tadašnjih oko 34.000 stanovnika predstavljalo nezapamćenu ekspanziju. Poslije 2000. došlo je do stagnacije i gotovo prestanka gradnje stanova.
Cijene stanova u Boru dostigle su minimum 2004, kada je stan sa centralnim grijanjem u novogradnji koštao oko 250 evra po kvadratu. Do 2007, kvadrat stana u starom dijelu Bora mogao je da se kupi za 100 do 150 evra. Tanjug