BEOGRAD, Srbija mora da ima snažan i izvozno orijentisan sektor malih i srednjih preduzeća (MSP) ukoliko želi da ima konkurentnu privredu na globalnom tržištu, izjavila je juče potpredsjednica vlade za privredu i regionalni razvoj Verica Kalanović, otvarajući 11. Međunarodni kongres malih i srednjih preduzeća u Beogradu.
Neophodni partneri MSP u Srbiji moraju da budu privreda, nauka i država, istakla je Kalanovićeva, navodeći da će kao potpredsjednica vlade dati tome svoj doprinos.
Kalanovićeva je upozorila da je veliki broj srpskih preduzeća ugrožen krizom i bori se sa nelikvidnošću, kratkoročnim kreditima, visokim kamatama i glomaznom birokratijom.
S druge strane, Srbija ima jasan evropski put i teži da uskoro postane dio EU i njenog tržišta, zbog čega je neophodno da ima konkurentne proizvode i moderna MSP, rekla je ona, ali je dodala da se trenutno u Srbiji svega 0,3 odsto bruto domaćeg proizvoda ulaže u znanje i inovacije.
Kalanović je kazala da je to 10 puta manje od cilja koji imaju zemlje EU, kao i da u Srbiji postoji nedovoljna povezanost naučno-istrazivačkih instuticija sa MSP.
Ona je ukazala da tek svako sedmo preduzeće u Srbiji ulaže u inovacije, a svako 14. ostvaruje inovativnu saradnju sa drugim institucijama i privrednim subjektima.
Ističući da zbog toga predlaže kratkoročna i dugoročna rješenja koja su usmjerena ka podršci sektoru MSP, Kalanović je kao kratkoročni cilj navela nastavak programa za podršku stranih i domaćih investitora.
Ona je istakla i da je neophodno podržati velike investitore koji su došli u Srbiju kao što je “Fijat”, jer oni podižu zaposlenost u ovoj zemlji.
Kalanović je rekla da u kratkoročne mjera ubraja i profesionalizaciju u oblasti inovacija, kao i da se projekti ne finasiraju na političkim i socijalnim kriterijumima.
Prema njenim riječima, najvažnija dugoročne mjera je da se na tržištu uspostavi pravedna utakmica sa jednakim pravilima za sve i da se država izbori sa sivom ekonomijom. Tanjug