BANJALUKA/SARAJEVO , Roditelji osnovaca u BiH ove godine će za pripremanje djece za novu školsku godinu morati da izdvoje od 300 do 500 KM samo za udžbenike i školski pribor, u zavisnosti u kojem entitetu žive.
Udžbenici za osnovnu školu u Republici Srpskoj nisu skuplji u odnosu na prošlu godinu, ali će roditeljima biti neophpodno oko 300 KM da svoje mališane spreme za novu školsku godinu, ne računajući odjeću i obuću.
Za školski pribor je potrebno izdvojiti više od 100 KM, i to ako se kupuje onaj jeftiniji. Samo cijena đačke torbe je različita i kreće se od 20 do 60 maraka na pijacama ili u kineskim prodavnicama, dok one kvalitetnije koštaju i do 150 KM.
Najskuplji udžbenici u RS su za osmi razred i koštaju 150 KM, a najjeftiniji za treći razred, čija je cijena 64,5 maraka.
Marko Ašanin, direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Sarajevo, kazao je da su cijene udžbenika ostale nepromijenjene, s obzirom na poskupljenje papira i drugog repromaterijala na svjetskom tržištu.
“U RS su udžbenici najjeftiniji u odnosu na region, kod nas prosječna cijena knjige iznosi 6,5 KM. U Srbiji je udžbink oko 16, a u Hrvatskoj i do 25 maraka”, naveo je Ašanin.
Roditelji osnovaca, koji idu u prvi i drugi razred, ne moraju razmišljati bar o kupovini udžbenika jer je Ministarstvo prosvjete i kulture RS i ove školske godine obezbijedilo besplatne udžbenike.
U Federaciji BiH nemoguće je izdvojiti jedinstvene cijene za pripreme đaka u novu školsku godinu jer svaki od deset kantona ima sopstvenu obrazovnu politiku te nastavne planove i programe. Sudeći po informacijama izdavačkih kuća cijene udžbenika biće ujednačene u cijeloj FBiH.
“Ista je cijena udžbenika za sve kantone. Tu nema razlike i svi su, izuzev udžbenika za engleski jezik, 10 KM. Jedino udžbenici za engleski jezik koštaju od 15 KM pa naviše”, kazala je Jasna Kragulj, portparol izdavačke kuće “Sarajevo Pablishing”.
Kraguljeva kaže da su udžbenici već odštampani, te da je distribucija u nekim od kantona već počela.
“Distribucija većine udžbenika počinje 20. avgusta, a kupovina ovisi o školama i početku nastave jer je to različito u kantonima”, kaže Kraguljeva.
Petar Okuka, izvršni direktor knjižara “Svjetlostkomerc”, objašnjava da informacije o cijeni udžbenika, ipak, još nisu konačne, te da su njemu neki od izdavača najavili poskupljenja.
“Prošle godine smo udžbenike za devetogodišnje osnovno obrazovanje u FBiH prodavali po cijeni od 7 do 12 KM. Udžbenici još nisu dopremljeni u naše knjižare i ne očekujemo ih prije 20. avgusta”, kaže Okuka.
On tvrdi da udžbenici često “zaobiđu” knjižare i distribuiraju se direktno po školama, kako bi izdavači izbjegli plaćanje PDV-a.
U knjižarama su cijene školskog pribora u RS i FBiH ujednačene. Sarajka, koju smo zatekli u knjižari, kazala je kako gleda cijene školskog pribora, a udžbenike neće kupovati dok ne počne školska godina jer nastavnici obično preporuče šta treba kupiti i omoguće roditeljima nabavku knjiga.
Sretko Žmukić, pomoćnik ministra za pretškolski odgoj, osnovno i srednje obrazovanje u Kantonu Sarajevo, gdje nastava počinje 1. septembra, kaže da će i ove godine 80 odsto osnovaca dobiti besplatne udžbenike.
“Djeca koja su koristila besplatne udžbenike prošle godine vratila su ih u školske biblioteke i ove godine će 80 odsto od 40.000 osnovaca u KS imati besplatne knjige”, rekao je Žmukić. Nezavisne novine