BEOGRAD, U Srbiji se godišnje za voće i povrće iz inostranstva daje oko 1,3 miliona evra /150 miliona dinara/.
Tokom prošle godine je u Srbiju uvezeno čak 45.000 tona svježeg povrća, a prije dvije godine uvezeno je više od 8.400 tona crnog luka i čak 25.000 tona jabuka.
Paradajz se u Srbiju uvozi iz Turske, bijeli luk i kupus iz Kine, grožđe iz Makedonije, lubenice iz Albanije, dok pasulj prebranac stiže čak iz Kirgistana, prenose “Večernje novosti”.
Direktor sektora operacije “Veletržnice” Vladimir Šobot navodi da je razlog prekomjernog uvoza voća i povrća prije svega prošlogodišnja suša.
“Drugi razlog je to što je trgovcima, vjerovatno, jeftinije da robu kupuju inostranstvu, jer na taj način imaju bolju zaradu”, ističe Šobot.
Agroekonomista Miladin Ševarlić kaže da je, radi smanjenja uvoza, neophodno poboljšati mjere agrarne politike, posebno njihove dugoročne efekte.
“Liberalizovano tržište, posebno proizvoda agrarnog porijekla, dozvoljava nekontrolisan uvoz i robe koje u Srbiji ima na pretek. Mora postojati kontrola kako se ne bi dešavalo da uvozimo i bacamo devize čak i za šećer i maline – naš glavni izvozni adut”, rekao je Ševarlić.