BANJALUKA, BiH se po lakoći poslovanja na listi “Doing Business 2017” našla na 81. mjestu, od 190 rangiranih svjetskih zemalja, čime je nazadovala za dvije pozicije u odnosu na prošlogodišnji izvještaj, objavila je Grupacija Svjetske banke.
Iz tog izvještaja je vidljivo da je BiH ponovo ubjedljivo najlošije rangirana zemlja regiona, ali i cijele Evrope, što domaći ekonomisti smatraju nezasluženim i ocjenjuju da se radi o predrasudama onih koji sastavljaju ovakve izvještaje.
Tako je po indikatoru započinjanja biznisa BiH pozicionirana na 174. mjestu, što je napredak za jednu poziciju u odnosu na prethodni izvještaj.
U okviru tog indikatora, za pokretanje biznisa u BiH potrebno je 12 procedura i 65 dana, dok je na dobijanje građevinske dozvole potrebno čekati 179 dana i proći čak 15 procedura.
Pored toga, BiH je loše rangirana i kada je u pitanju dobijanje priključka za struju, te se nalazi na 123. mjestu, a za to je u BiH potrebno čak 125 dana i osam procedura.
“Kod registracije imovine, BiH zauzima 99. mjesto, i za to je potrebno sedam procedura i 24 dana. U segmentu dobijanja kredita zauzima 44. poziciju, a kod zaštite manjinskih investitora 81. mjesto”, navodi se u ovom izvještaju.
Kada je u pitanju rješavanje nesolventnosti, BiH se nalazi na 41. poziciji, a za taj proces je potrebno tri godine i tri mjeseca.
Ako je za utjehu, BiH je najbolje rangirana u trgovini s inostranstvom, gdje zauzima 36. mjesto.
“BiH je olakšala pokretanje biznisa smanjenjem uplaćenog minimalnog kapitala za društva s ograničenom odgovornošću i povećanjem efikasnosti notarskog sistema. Takođe, plaćanje poreza je olakšano ukidanjem naknade za turističke zajednice, pa je u tom segmentu BiH napredovala za 18 pozicija”, navodi se, između ostalog, u ovom izvještaju.
Ipak, Goran Radivojac, profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, smatra da stanje u BiH nije baš toliko loše kao što je to prikazano u ovom izvještaju, te misli da u svemu tome ima predrasuda od strane onih koji takve izvještaje prave.
“Ako uzmemo samo priključak struje, pitanje je gdje je lokacija i da li uopšte postoje infrastrukturni uslovi za taj priključak. Mi moramo priznati da jesmo u dobroj mjeri nesređeno društvo, ali stiče se utisak da tu ima dosta predrasuda o nama. Drugi nas vide tako, a bez da su provjeravali kako je”, rekao je Radivojac.
Napominje da ne tvrdi da je u BiH sve “divno i bajno”, ali misli da je BiH nezasluženo na zadnjoj poziciji u regionu i Evropi, jer ima definitivno zemalja kod kojih je stanje gore nego u BiH.
U prilog tome, Radivojac ističe da je u RS proces registracije firme i započinjanja biznisa u velikoj mjeri pojednostavljen.
Inače, na čelu liste “Doing Business” i u ovom izvještaju, kao i u prošlogodišnjem, našao se Novi Zeland, dok je Singapur preuzeo drugo mjesto od Danske, koja je sada na trećoj poziciji.
Zatim slijede Hong Kong, Južna Koreja i Norveška, pa Velika Britanija i SAD, dok je Švedska na devetoj, a Makedonija na desetoj poziciji, koja je time postala lider u regionu po lakoći poslovanja.
Na začelju ove liste, koja je obuhvatila 190 zemalja svijeta, nalaze se Venecuela, Libija, Eritreja, te Somalija na posljednjoj poziciji. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ali zato smo po mitu i korupciji na ubjedljivom prvom mjestu.
Sta ces. Moramo u necemu biti i prvi