BEOGRAD, Ljubodrag Savić, profesor na Ekonomskom fakultetu, obrazlažući svakodnevni pad standarda, procjenjuje da je život za godinu dana poskupio za bar 50 odsto.
Nekoliko je razloga za sve veće siromaštvo, od rasta nezaposlenosti, prijeko kašnjenje u isplati zarada, pa do inflacije, slabljenja dinara i regionalne nerazvijenosti.
Na početku krize stopa nezaposlenosti bila je 14 odsto, danas je 20 procenata. Rastao je i broj neklikvidnih preduzeća, pa danas tek 17 odsto privrednih subjekata daje plate svakog prvog u mjesecu.
Isto toliko firmi kasni sa isplatama duže od 90 dana. Samo po osnovu deviznog kursa građani su za godinu dana osiromašili za oko 15 odsto. Evro koji je u novembru prošle godine vrijedio 93 dinara, danas je 107 dinara, a do kraja godine mogao bi da vrijedi i više, procjenjuju poznavaoci.
“Pad dinara prvenstveno povećava obaveze dužnika čiji su krediti u evrima”, kaže prof Savić.
Prema računici Blica, za samo godinu dana zaduženi građani su po osnovu kursnih razlika izgubili 75 milijardi dinara, na ukupan dug od 495 milijardi. Najveći udar pretrpjeli su građani sa stambenim kreditima koji čine više od ukupnog duga fizičkih lica prema bankama. Blic