BERLIN, Likvidacija 17 njemačkih nuklearnih elektrana koje treba da budu isključene do 2022. koštaće kompanije koje upravljaju njima najmanje 18 milijardi evra.
U ukupnu sumu nisu uračunati troškovi za skladištenje iskorišćenog goriva, tako da se krajnja suma može popeti i na 30 milijardi.
Osim troškova za rušenje i uklanjanje, u prvih pet do sedam godina poslije zatvaranja u svakoj elektrani se mora računati sa 150 do 250 miliona evra za obezbjeđivanje hlađenja nuklearnog goriva i plaćanje zaposlenih koji to kontrolišu.
Dok četiri kompanije koje upravljaju njemačkim nuklearnim elektranama – E.ON, RWE, EnBW i Vatenfal – moraju da računaju i sa daljim finansijskim gubicima, davaoci usluga za ta postrojenja mogu da se raduju “masnim” narudžbinama.
Mediji navode da bi, zahvaljujući promjeni njemačke energetske politike, samo građevinske firme u narednih 10 godina mogle da zarade oko 60 milijardi evra.
Vlasti u Njemačkoj su naložile da ove godine trajno bude zatvoreno osam starijih nuklearnih elektrana. To je bila reakcija na martovsku havariju nuklearke Fukušima u Japanu, koja je izazvana katastrofalnim zemljotresom i razornim cunamijem.
U periodu od 2015. do 2022. trebalo bi da bude isključeno iz procesa rada i preostalih devet njemačkih nuklearnih blokova, koji obezbijeđuju petinu potrošnje električne energije u državi. Njemačka planira da se u budućnosti mnogo više okrene obnovljivim izvorima ili gasu.
Švajcarci gase svoje nuklearke do 2034.
Istovremeno, gornji dom Parlamenta Švajcarske je izglasao zabranu izgradnje nuklearnih centrala, u skladu sa prijedlogom Vlade da ta zemlja postepeno odustane od korišćenja nuklearne energije.
Vlada planira potpuni prestanak korišćenja nuklearne energije 2034. godine.
U tekstu odluke Gornjeg doma se ne zabranjuje upotreba ni jedne tehnologije, čak se traži nastavak istraživanja u oblasti nuklearne energije, a ohrabruje se upotreba obnovljivih izvora energije i njeno efikasno korišćenje.
Švajcarska ima pet nuklearnih reaktora koji se nalaze na istoku zemlje. Prema prijedlozima Vlade s kraja maja, najstariji reaktor Beznau I trebalo bi da bude isključen 2019, a najnoviji Libstat 2034. godine. Beta, Tanjug