SARAJEVO, Za utrošenu energiju u BiH 2008. godine plaćeno je skoro 20 odsto bruto domaćeg proizvoda zemlje, što je tri puta više od iznosa u SAD i zemljama EU, rekla je direktorica misije Američke agencije za međunarodni razvoj /USAID/ u BiH Aler Grabs.
Prilikom potpisivanja Memoranduma o razumijevanju za energetsku efikasnost u BiH sa predstavnicima Razvojnog programa UN /UNDP/ i Njemačkog društva za tehničku saradnju /GTZ/, Grabs je rekla da je 2005. godine u BiH 57 odsto potrošene energije bilo za zgrade, dok je potrošnja u zemljama EU iznosila 40 odsto.
Ona je istakla da svi ovi pokazatelji govore da se u BiH mogu načiniti značajne uštede pri racionalnoj potrošnji energije, te da je zbog toga USAID-ov projekat pod nazivom “Ekonomija energetske efikasnosti – 3E”, vrijedan 4,2 miliona dolara, fokusiran na efikasno trošenje energije u zgradama.
“U okviru konferencija, treninga, pilot projekata i u interakciji sa opštinama, promovisaćemo racionalno trošenje energije”, rekla je Grabs, dodajući da će reforma energetskog sektora i ubuduće biti veoma važna za ekonomski napredak BiH.
Rezidentni predstavnik UNDP-a Piter van Ruzvelt rekao je da bi se samo u školskim i zdravstvenim objektima u BiH, kojih je otprilike 1 100, moglo uštediti oko 406 000 megavata časova struje godišnje, što je jednako uštedi od oko 25 miliona KM svake godine u javnim budžetima za obrazovanje i zdravstvo.
On je istakao da je energetska efikasnost prioritet BiH i šansa da da ublaži neizbježne klimatske promjene, dodajući da će UNDP svoje aktivnosti fokusirati na jačanje zakonskih propisa o energetskoj efikasnosti i institucionalnog okvira u BiH, zatim na osiguravanje dugoročnog i održivog finansiranja energetske efikasnosti, jačanje kapaciteta za upravljanje energijom na lokalnom nivou, te na podizanje svijesti o upravljanju energetskom efikasnošću.
Pored Aler Grabs i Pitera van Ruzvelta, Memorandum je u ime GTZ-a potpisala regionalna direktorica za zapadni Balkan Juta Cinel.
USAID-ov projekat 3E odnosi se na promociju tehnologija energetske efikasnosti i to razvojem pilot projekta u objektima koje sufinansiraju javni i privatni sektor. U naredne četiri godine projekat će raditi na povećanju kapaciteta opštinskih partnera iz javnog sektora, kao i malih i srednjih preduzeća, te na podizanju svijesti građana o dobrobitima energetske efikasnosti.