MOSKVA, Cijena elitnog stana u Moskvi jednaka je prosječnoj zaradi Rusa u periodu od 150 godina, zbog čega se ruska prijestonica našla na trećem mjestu liste nedostupnosti stambenog prostora za lokalno stanovništvo, koju je sastavila agencija Blumberg.
Prvi na toj listi je indijski grad Mumbaj, gdje stan od 100 kvadratnih metara košta oko 1,14 miliona dolara, što odgovara prosječnoj plati stanovnika Indije tokom 308 godina. Prosječna godišnja primanja Indijaca iznose 3.700 dolara, objavljeno je na stranici Izvestia.ru.
Na drugom mjestu je kineski Šangaj gdje prosječan žitelj treba da radi 233 godine da bi kupio elitni stan. Stanovi od 100 kvadrata u Šangaju koštaju oko dva miliona dolara, dok je prosječna godišnja zarada Kineza oko 8.400 dolara.
Najprihvatljivije uslove na svjetskom tržištu nekretnina imaju stanovnici Singapura i Njujorka, koji se mogu useliti u sopstveni elitni stan ako svoju platu štede tokom 42, odnosno 48 godina.
Englezi za elitni stan u Londonu treba da štede ne mnogo kraće od Rusa – oko 136 godina, dok je Francuzima za stan u Parizu potrebno 77 godina rada, a Italijanima za elitni stan u Rimu nešto više od 60 godina.
Prema podacima ruskog ministarstva ekonomije, prosječna plata u Rusiji je prošle godine iznosila 23.000 rubalja mjesečno ili 276.000 rubalja godišnje (oko 9.000 dolara). U Moskvi je taj pokazatelj po pravilu do dva puta veći.
Prema riječima direktora kompanije “IntermarkSavils” Dmitrija Halina, oni koji primaju prosječnu moskovsku platu ne treba ni da pomišljaju na kupovinu stana klase “elit”, pa čak ni “biznis” u ruskoj prijestonici. Da bi dozvolili sebi kupovinu elitnog stana u “ovom životu”, potrebno je da raspolažu godišnjim prihodom od najmanje 300.000 dolara, dok je stan biznis klase potreban godišnji prihod od 160.000 dolara.
“Po pravilu, za takvu nekretninu niko ne štedi. Nivo prihoda ili omogućava da se prikupi novac za gotovinsko učešće uz hipotekarni kredit, ili neko odjednom dobije veliku svotu (godišnji bonus, ili, na primjer, ostvari uspješnu transakciju na tržištu akcija) i tu sumu uloži u nepokretnost”, ukazao je Halin.
Po njegovim riječima, realno je nemoguće uštedjeti dovoljno novca za stan, jer stanovi poskupljuju brže nego što se povećava suma na štednji.
Prosječna cijena stanova premijum klase u Moskvi dostiže 3,1 miliona dolara, pa je čak i prosječna plata od 15.000 do 20.000 dolara mjesečno dovoljna da bi se samo pokrio godišnji rast cijena stanova od sedam odsto, zaključio je Halin, prenose agencije.