BEOGRAD, Nivo korupcije u Srbiji se ne smanjuje, svaki treći građanin imao je indirektno iskustvo sa korupcijom, a mito u prosjeku iznosi 255 evra, što je gotovo prosječna plata u zemlji, pokazalo je istraživanje Programa za razvoj UN koje je provela Agencija “Medija galup”.
Prema istraživanju, 13 odsto građana imalo je direktno iskustvo sa korupcijom, a u najvećem broju slučajeva mito se daje ljekarima /57 odsto/, zatim policajcima /26 odsto/ i službenicima u državnoj administraciji /13 odsto/.
Istraživanje, provedeno u oktobru, pokazalo je da su građani koju su dali mito češće to sami ponudili, njih više od dvije trećine, nego što im je traženo.
Mito je sa 164 evra u prosjeku prošle godine sada porastao na 255 evra, a većina ispitanika koji su platili mito, njih 63 odsto, to su uradili jednom, dok ih je 25 odsto platilo mito dva puta, osam odsto tri puta, a tri odsto je platilo mito četiri ili više puta.
Politički život se doživljava kao oblast gdje je korupcija veoma prisutna i smatra se da političari nemaju stvarnu volju da se bore protiv korupcije, jer su i sami korumpirani, a građani smatraju da je i zdravstvo i pravosudni sistem veoma zaražen korupcijom.
Predstavnik UNDP-a za Srbiju Vilijem Infante rekao je da je istraživanje pokazalo izvjesna poboljšanja, ali i negativne trendove te da se Srbija po pitanju korupcije ne razlikuje od drugih zemalja u regionu i svijetu.
“Pozitivno je što je kod građana porasla svijest o borbi protiv korupcije, ali je, s druge strane, prosječna vrijednost mita porasla i pao optimizam kod građana kada je u pitanju borba protiv korupcije”, rekao je Infante.
Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije Zoran Stojiljković rekao je da je dramatično nepovjerenje građana u političke institucije i da je “šampion korumpiranosti” politička elita, ali i zdravstvo, dok su najmanje korumpirani predsjednik Republike, crkva, vojska i banke.
On je rekao da ni građani nisu naivni i da tri puta više nego prošle godine sami nude mito, posebno kada se radi o zdravlju i zapošljavanju, pa je tako svaki osmi građanin za tri mjeseca bar jednom nudio mito, dok su neki shvatili da im je to način života.
Stojiljković je naveo da je u oblasti korupcije popravljen rejting policije, dok je korumpiranost obrazovanja i medija na srednjem nivou.
“Institucije koje treba da imaju veliku ulogu u sprečavanju korupcije su, prema mišljenju građana, i same u visokoj mjeri korumpirane, a to su sve institucije u pravosudnom lancu – i sudije, i tužioci, i advokati”, naveo je Stojiljković.
On je dodao da većina građana smatra da vlada, odnosno političari nisu u stanju da zaustave korupciju i da bi zbog toga trebalo da budu zamijenjeni.
Stojiljković je rekao da građani smatraju da Vlada i policija treba da predvode borbu protiv korupcije, ali građani istovremeno u njih sumnjaju.