ISTOČNO SARAJEVO, Profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Ljubiša Vladušić rekao je da bi za bolji kreditni rejting BiH bilo krajnje neophodno da bude donesena i dugoročna strategija razvoja koja će biti prepoznatljiva i prihvaćena u BiH, ali i podržana od međunarodnih finansijskih institucija.
Vladušić je rekao danas, komentarišući kreditni rejting BiH, da je kriza i dalje prisutna iako postoje znakovi blagog oporavka u okruženju, a prije svega u Sjedinjenim Državama i Evropi.
”Te krizne imlikacije, posebno iz evrozone, i dalje će biti najveća prijetnja ekonomskom rastu u BiH, jer naša zavisnost od okruženja i evrozone, i sa aspekta valute i sa aspekta uvoza i izvoza, ne može biti riješena samo mjerama koje se donose u entitetima i BiH”, istakao je Vladušić nakon što je međunarodna rejting agencija “Standard i Purs” potvrdila “B” kreditni rejting BiH i njegove izglede popravila na stabilne, nakon što su bili na poziciji posmatranja zbog negativnih očekivanja.
On je ocijenio da će najveći problem u BiH biti visoka stopa nezaposlenosti zbog ograničenog ekonomskog rasta.
Vladušić je istakao da je očekivano da ova agencija popravi izglede za BiH na stabilne, imajući u vidu politički pozitivan pomak na planu formiranja Savjeta ministara i konsenzusa o nekim fiskalnim pitanjima u BiH.
Time se, dodao je on, pruža šansa BiH za stvaranje boljeg poslovnog ambijenta, posebno sa aspekta zainteresovanosti stranih investitora.
”Da li će ta šansa, kao i komparativne prednosti koje imamo, biti iskorišteni, zavisi od toga da li će BiH uspjeti da vlastitim projektima ubijedi potencijalne strane ulagače. Ulagači u ovim godinama krize pokazuju oprez, posebno u zemljama u tranziciji, i nesigurnost da investiraju u zemlje u kojima postoji potencijalni rizik bilo koje vrste”, zaključio je Vladušić.
Agencija “Standard i Purs” snizila je 30. novembra prošle godine kreditni rejting BiH sa “B+” na “B”, uz stavljanje rejtinga na posmatranje zbog mogućih negativnih implikacija. Srna