SARAJEVO, Loši turistički rezulatati u Federaciji BiH, gdje se godišnje izdvaja 12 miliona KM za turizam, posljedica su nedostatka saradnje i lošeg pravnog okvira.
Enes Arifhodžić, predsjednik Turističke zajednice FBiH, smatra da za bolje turističke rezultate predstavnici vlasti moraju stvoriti bolji pravni okvir, a ne da svu odgovornost svaljuju na pleća turističkih zajednica.
On tvrdi da postoje pritisci na turističke zajednice jer su to tijela koja nisu ni pod čijim političkim uticajem.
“Mi nismo stranački ljudi, nego ljudi od struke. Ja nisam ni iz koje političke opcije. Godišnji budžet Turističke zajednice FBiH je malo više od dva miliona KM, od čega četvrtinu izdvajamo za zaštitu kulturno-historijskih spomenika”, kazao je Arifhodžić.
Za plate uposlenih se potroši oko 400.000 KM, dok je za naknade članovima tijela Turističke zajednice FBiH izdvojeno oko 150.000 KM.
Od ovog budžeta u prošloj godini malo više od milion KM potrošeno je na promociju turizma, od čega je oko 314.000 KM izdvojeno za nastupe na sajmovima.
Iz Ministarstva okoliša i turizma FBiH nedavno su upućene kritike na račun kantonalnih i federalne turističke organizacjie, koje ukupno godišnje raspolažu sa oko 12 miliona KM, jer posluju kao autonomna tijela nikome ne podnoseći račune, iako se finansiraju od javnog novca.
“Apsolutno nije tačno da mi nikome ne podnosimo izvještaj. Detaljan izvještaj šaljemo Ministarstvu svakih pola godine. Tačno je da smo mi po zakonu nevladino tijelo i ministri ne mogu postavljati svoje ljude kako hoće”, kazao je Arifhodžić.
Nerijetki su napadi na poslovanje turističkih zajednica od samih turističkih radnika. Nedavno su turistički radnici u Neumu, nezadovoljni radom Turističke zajednice HNK organizovali samostalno Udruženje predstavnika turističkih djelatnika Neuma.
Luka Prkačin, predsjednik ovog udruženja i direktor hotela “Sunce”, kazao je da su turistički radnici u Neumu ogorčeni jer nemaju ured u ovom gradu i da se Turistička zejadnica u Mostaru prema njima odnosi maćehinski.
“Ne mogu oni u Sarajevu i Mostaru znati šta je nama potrebno ovdje. Imamo more, a nemamo turističku zajednicu”, kazao je tada Prkačin.
“Od početka godine Neum nije platio nijednu marku na ime boravišne takse što su po zakonu obavezni. Nažalost, mi ne možemo poslati inspekcije i provoditi zakon. Ne plaćaju se ni godišnje članarine i kada se ta dugovanja nagomilaju, onda obično turistički radnici kukaju kako turističke zajednice ništa ne rade”, kazao je Arifhodžić, istakavši da turističke zajednice nisu odgovorne za loše puteve, katastrofalnu infrastrukturu i ostale probleme s kojima se susreću strani turisti a koje treba riješiti lokalna zajednica.
Podaci
2.000.000 KM godišnji budžet Turističke zajednice
1.000.000 za promociju turizma
500.000 KM za zaštitu kulturne baštine
400.000 KM za plate zaposlenih
150.000 KM za naknade članovima tijela
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
a gdje se ostatak utrosi?