BANJALUKA, Da ljetovanje ne bi postalo noćna mora zbog povrede ili bolesti, stanovnici RS bi trebalo da prije odlaska na odmor izvade besplatne ino-obrasce ili uplate polisu putničkog osiguranja kako bi izbjegli troškove liječenja.
Bilo da idu na pet, deset ili 15 dana, iz Fonda zdravstvenog osiguranja, kao i iz mnogih osiguravajućih kuća, apeluju da nije pametno putovati bez ikakvog osiguranja.
U osiguravajućim kućama cijene polisa po danu se kreću od 0,80 do 3,5 maraka.
Tako u “Dunav osiguranju” kažu da jedna četvoročlana porodica koja namjerava deset dana provesti u nekoj od zemalja Evropske unije može uplatiti polisu putničkog osiguranja od 36 maraka, dok za istu dužinu boravka u Crnoj Gori ta polisa košta 22 marke.
– Polisa putničkog osiguranja u Evropskoj uniji po danu košta 1,90 za odrasle, odnosno 0,80 maraka za mlađe od 18 godina i pokriva sve troškove do 40.000 KM – ističu u “Dunav osiguranju”.
Cijene su nešto niže za boravak u Crnoj Gori, tačnije, marku po danu za odrasle, 0,50 KM za djecu.
Kada se desi neka bolest ili povreda, njihovi klijenti ih mogu odmah iz bolnice kontaktirati.
– Ako zatrebaju ljekarsku pomoć, dovoljno je samo priložiti polisu putničkog osiguranja u zdravstvenoj ustanovi, koja nas odmah kontaktira i mi dalje snosimo sve troškove – objašnjavaju u toj osiguravajućoj kući.
Mnogo je bolje na odmor, kako kažu, ponijeti polisu, nego običan ino-obrazac iz Fonda, jer će im sa polisom širi spektar troškova biti nadoknađen.
– Na primjer, ako na odmoru voze gliser i povrijede se na otvorenom moru, i prebacivanje do kopna nekome moraju platiti. Te troškove pokriva polisa, za razliku od osiguranja Fonda. Ili, ako se desi da porodica treba doći i biti sa povrijeđenim, mi pokrivamo i sve troškove dolaska porodice – objašnjavaju u “Dunav osiguranju”.
Direktor “Aura osiguranja” Miodrag Čoprka savjetuje svima da na odmor ne odlaze bez putničkog osiguranja.
– U prosjeku cijene pojedinačne polise po danu su od 0,90 do 3,5 KM, u zavisnosti od sume osiguranja, dok su grupne polise, odnosno porodične jeftinije – objašnjava Čoprka.
Ipak, oni koji ne žele da uplaćuju polise putničkog osiguranja, imaju mogućnost da od Fonda zdravstva dobiju besplatne ino-obrasce, uz pomoć kojih imaju pravo na besplatnu zdravstvenu zaštitu u svim zemljama sa kojima BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju.
– Ino-obrazac se izdaje na period do 60 dana u toku godine – objašnjavaju u Fondu.
Napominju da FZO pokriva troškove samo u slučaju hitne medicinske pomoći, odnosno medicinskih usluga koje nije moguće odgoditi dok je osiguranik na odmoru.
– Njime ne pokrivamo nikakve troškove “ciljanog” liječenja prilikom odlaska u inostranstvo i važno je da svi znaju da ino-obrazac nije isto što i putno osiguranje koje pokriva i druge rizike – dodali su u Fondu.
Tokom 2015. godine FZO RS je izdao 36.681 ino-obrazac, od čega se trećina odnosila na putovanja u Crnu Goru, a trećina na putovanja u Hrvatsku.
Zemlje
BiH ima potpisane sporazume o socijalnom osiguranju sa Srbijom, Crnom Gorom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom, Mađarskom, Turskom, Holandijom, Austrijom, Njemačkom, Italijom, Belgijom i Luksemburgom.
Sporazumi su potpisani i sa Velikom Britanijom, Češkom i Slovačkom, ali za te zemlje se ne izdaju ino-obrasci, jer su drugačije regulisani i bitno je da osiguranici, ako im zatreba medicinska pomoć u tim zemljama, kod sebe imaju pasoš BiH.
Šta je potrebno uraditi prije odlaska na put da biste dobili besplatan ino-obrazac?
– javiti se porodičnom ljekaru, koji izdaje uvjerenje o zdravstvenom stanju, odnosno sposobnosti za put
– na osnovu uvjerenja porodičnog ljekara u nadležnoj poslovnici Fonda dobijate ino-obrazac
– sa ino-obrascem javiti se zdravstvenom osiguranju zemlje gdje se putuje, koje izdaje bolesnički list koji je moguće koristiti poput zdravstvene knjižice
– u hitnim slučajevima ino-obrazac moguće dati direktno u zdravstvenoj ustanovi u zemlji gdje se boravi, a iz nje će kontaktirati FZO
– ako se desi da i pored ino-obrasca platite usluge, ponijeti račune i tražiti refundaciju troškova od Fonda. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ino obrasci su dobro rješenje, potrebno je taksativno nabrojati šta sve spada u hitne slučajeve.