SARAJEVO, Ambasada Njemačke izdvojila je 50.611 evra finansijske podrške za aktivnosti Savjeta za štampu u BiH u ovoj godini.
Njemački ambasador u BiH Joahim Šmit rekao je na ceremoniji potpisivanja Ugovora o finansijskoj podršci da su ova sredstva namjenjena za rad na informativnim projektima koji su namijenjeni za građane BiH, za seminare o radu sa javnošću, za nevladine organizacije, za predavanja za studente žurnalistike, za seminare za studente završne godine prava, edukativne seminare za profesore koji predaju pedagogiju itd.
“Sve ove aktivnosti služe jednom cilju, a to je da se sloboda štampe u BiH podstiče i da se jačaju novinari koji imaju svijest o odgovornosti posla koji obavljaju”, istakao je Šmit.
Prema njegovim riječima, mediji uveliko učestvuju u uspjehu ili neuspjehu u procesu pomirenja u BiH.
“Ako svi želimo da imamo slobodu i etiku štampe i odgovorne novinare onda se u ovoj oblasti mora biti promijenjeno još mnogo toga. I upravo na tome radi Savjet za štampu BiH”, naglasio je Šmit.
Izvršni direktor Savjeta za štampu BiH Ljiljana Zurovac istakla je da ova donacija puno znači, jer podržava veoma bitne aktivnosti za medije u BiH.
Ona je podsjetila da Savjet za štampu nema svojih prihoda nego se finansira iz ovakvih i sličnih donacija.
Od juna do decembra biće realizovani seminari za sudije i studente prava iz BiH o razumijevanju slobode medija u okviru člana 10 Evropske povelje o ljudskim pravima s ciljem što bolje praktične primjene Zakona o zaštiti od klevete u BiH.
Biće organizovana i Zimska škola etike novinarstva za studente novinarstva sa fakulteta iz Mostara, Sarajeva, Tuzle i Banjaluke, kao i otvoreni sastanci sa građanima o ostvarivanju njihovog prava na istinitu i pravovremenu informaciju, putem žalbene procedure Savjeta za štampu u BiH.
Finansijska podrška Njemačke ambasade Savjetu za štampu u BiH za ovu godinu nastavak je dobro razvijenih edukacionih projekata i postignutih rezultata aktivnosti koje je Ambasada Njemačke finansirala prošle godine, a koje se odnose na jačanje medijske samoregulacije u BiH, nastavak edukacije studenata novinarstva sa četiri univerziteta u BiH i edukaciju sudija opštinskih i osnovnih sudova u BiH, koji se bave predmetima po Zakonu o zaštiti od klevete.