BEOGRAD, U Srbiju je, počev od 2001. pa zaključno sa prošlom godinom, ukupno ušlo kroz strane direktne investicije u formi ulaganja u hartije od vrijednosti države ili Narodne banke i kao krediti tačno 33 milijarde i 241 milion evra.
Ekonomisti ocjenjuju da budući priliv kapitala iz inostranstva i dalje ima značajan uticaj na razvoj, ekonomiju i standard Srbije.
Prema posljednjim analizama stavova privrednika, uprkos blagom pomaku u odnosu na početak godine, primjetan je pesimizam u pogledu očekivanja stranih investicija.
U februaru se 13,6 odsto firmi izjasnilo da očekuje dolazak inokapitala, dok u investicije iz domaćih izvora vjeruje gotovo trostruko veći broj kompanija – tačno 36,1 odsto. Vjerovatno najbolje preduzeće u oblasti građevinarstva, „Energoprojekt“, ako je suditi po riječima Vladimira Milovanovića, generalnog direktora, ipak na poslovanje gleda sa optimizmom.
– Nakon prihvatanja kandidature za članstvo u EU, logično bi bilo da nove investicije imaju trend rasta jer je kandidatura priznanje da je Srbija uredila svoje zakonodavstvo, politički i ekonomski prostor, tako da je sada kompatibilna članicama EU i drugim razvijenim ekonomijama, pa takvi uslovi garantuju investitorima njihova prava i punu sigurnost investicija – ocjenjuje Milovanović.
Zemljama poput Srbije svjež dotok novca znači mnogo zato što nemaju sopstveni kapital, savremenu tehnologiju, upravljačka znanja koja stižu kada i investitori, zato što je domaća štednja nedovoljna da bi poslužila kao samostalni izvor razvoja. Podaci pokazuju da je dosadašnji priliv inostranih investicija u razvojnom smislu imao različite efekte. Blic