SARAJEVO, Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark za Klix.ba kaže da je adaptacija Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) u interesu BiH te da su navodi o štetama koje će BiH pretrpjeti adaptacijom SSP-a grubo izvrtanje činjenica.
Nedavno su zaključeni pregovori između Bosne i Hercegovine i Evropske unije o prilagođavanju trgovinskih tokova u okviru Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), nakon više od tri godine intenzivnih rasprava. Sada obje strane trebaju odobriti postignuti sporazum.
“Pregovori su rezultirali dobrim dogovorom i za BiH i za Evropsku uniju. SSP u svojoj osnovi djeluje u korist BiH, zadržavajući veći broj ograničenja na proizvode koje Evropska unija može prodati u BiH, nego na ono što BiH može prodavati u Evropskoj uniji. Imajući u vidu da je više od 70 posto ukupne trgovine BiH sa Evropskom unijom, upravo je Evropska unija najveći trgovinski partner BiH”, kaže Wigemark za Klix.ba.
Velikodušna ponuda EU-a
On pojašnjava da Evropska unija ima ograničenja na samo 3-4 kategorije proizvoda koji se prodaju na njenom tržištu te da je EU sa svoje strane ponudila velikodušne kvote za BiH za iste ove proizvode (vino, riba, šećer i junetina).
“Do sada je BiH i postojeće kvote koristila tek djelimično. Ipak, Evropska unija je prihvatila dodatno povećanje tih kvota, nudeći dodatne mogućnosti za izvoznike iz BiH”, napominje Wigemark.
Navodi da će BiH pretrpjeti ogromne ekonomske gubitke zbog adaptacije SSP-a predstavljaju grubo izvrtanje činjenica, smatra šef Delegacije EU i specijalni predstavnika EU u BiH.
“Prema predloženom sporazumu, nema nikakvih novih ustupaka za Evropsku uniju, već je BiH jednostavno dogovorila ponovno uspostavljanje trgovinskih tokova, i to postepeno, a koji su postojali prije nego je Hrvatska postala članica Evropske unije 1. jula 2013. godine. Adaptacija trgovinskih tokova nakon pridruživanja nove zemlje članice Evropskoj uniji jeste zakonska obaveza. Adaptacija je rađena sa svim trgovinskim partnerima Evropske unije, uključujući i zemlje u susjedstvu, kao što je Srbija”, dodaje Wigemark.
Lars-Gunnar Wigemark napominje da BiH već krši odredbe Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Zbog toga je BiH od 1. januara 2016. godine izgubila takozvane autonomne trgovinske mjere, uključujući i pogodnosti za određene kategorije voća i povrća.
“Proizvođači u BiH više ne uživaju pogodnosti ovakvih mjera i svakodnevno su na finansijskom gubitku. Generalno, BiH je već izgubila stotine miliona eura od potencijalnog izvoza na tržište Evropske unije, kao najvećeg tržišta na svijetu, zbog kašnjenja u provedbi Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, a koji je pregovaran prije deset godina. Daljnje odgode će samo dovesti do dodatnih gubitaka”, jasno poručuje Wigemark.
Trgovinska pitanja između Evropske unije i trećih zemalja, kao što je BiH, ne mogu se pregovarati bilateralno. Drugim riječima, BiH ne može pregovarati direktno s Hrvatskom, ili bilo kojom drugom državom članicom Evropske unije, pojašnjava Wigemark.
“Najbolji način da se podrži poljoprivredni sektor u BiH nije odbijanje adaptacije koja je davno trebala biti urađena, već upravo ulaganje u kapacitete domaćih proizvođača u pravcu povećanja izvoza robe u Evropsku uniju. To istovremeno znači i povećanje sigurnosti hrane u skladu s normama Evropske unije. U septembru prošle godine domaća industrija mlijeka i mliječnih proizvoda je ispunila iste te standarde i već je povećala izvoz u Evropsku uniju. Drugi važni poljoprivredni proizvodi, poput peradi, jaja i govedine, također mogu imati koristi od pristupa jedinstvenom tržištu Evropske unije, pod uslovom da zadovoljavaju potrebne standarde”, kaže Wigemark.
Evropska unija je spremna raditi s domaćim poljoprivrednicima u zemlji na jačanju njihove konkurentnosti i omogućavanju prodaje njihovih proizvoda na najvećem svjetskom tržištu, poručuje Wigemark. Klix
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
ma mrs u PM..sta vi mislite da smo mi Bosnje da nam obecavate zlatne kasike i viljuske pa da nasjedamo na te nebuloze?!!