SARAJEVO, Nakon što je danas u Sarajevu parafirao prilagođeni Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP), šef delegacije EU u BiH i specijalni predstavnik EU u BiH Lars-Gunnar Wigemark objasnio je da će danas popodne tekst protokola prvi put biti predstavljen zemljama članicama Evropske unije.
“Mislim da je ovo dobar ugovor za obje strane. Više puta smo isticali, a to smo ponovili i tokom posjeta Schmidta i Hahna – mi ćemo sa svoje strane nastaviti raditi na ublažavanju bilo kakvih negativnih posljedica koje bi neko od poljoprivrednika mogao osjetiti”, izjavio je.
Pozdravio je činjenicu da su konsenzus postigli svi politički čelnici u našoj zemlji.
“Mislim da ni u jednoj zemlji u procesu pridruživanja EU nismo imali ovoliko drame. Pretpostavljam da je razlog što su vam izuzetno važni procesi koje imate sa EU. Ovo je svakako važan korak na vašem evropskom putu. Dosta toga je urađeno i na reformskoj agendi, ali bih u isto vrijeme želio pozvati sve političke aktere u zemlji da iskoriste ovaj zamah u procesu EU integracija”, dodao je Wigemark.
Podsjetio je da je prije samo nekoliko sedmica sve izgledalo blokirano.
“Zbog toga je vrlo važno nastaviti sa procesom provođenja reformi, postići aranžman sa MMF-om, Svjetskom bankom te Evropskom bankom za obnovu i razvoj kako ne bi došlo do novih zastoja”, istakao je specijalni predstavnik EU u BiH.
Osvrnuo se i na dešavanja u protekloj sedmici u EU – tragične događaje u Nici, pa dešavanja u Turskoj prošlog vikenda.
“To pokazuje da se stvari neminovno dešavaju i imaju posljedice na područje Balkana, a samim tim i BiH. Ostatak svijeta ne može čekati na BiH, morate iskoristiti prilike koje su vam se ukazale u narednim mjesecima i ne dopustiti da međusobne prepirke blokiraju njen put”, poručio je Wigemark.
Na kraju je skrenuo pažnju da je danas SSP parafiran, a da nije usvojen. Uslijediće proces ratifikacije sa obje strane jer sporazum ide na razmatranje zemljama članicama EU koje ga nisu imale priliku vidjeti.
“Nemam razloga da sumnjam da će biti prihvaćen, ali čelnici EU moraju dobiti mogućnost da razmotre njegov sadržaj, jednako kao i Evropski parlament. Uobičajena procedura traje najmanje šest mjeseci, a potom protokol stupa na snagu. Sastavni dio protokola je fazni pristup koji traje tri godine”, objasnio je.
Istaknuto je da slijedi deblokada autonomnih trgovinskih mjera proizvođačima voća i povrća koji su od 1. januara trpjeli posljedice, ali je Wigemark dodao kako je mnogo pitanja u sektoru poljoprivrede koji nemaju veze sa SSP, istakavši da “ne treba miješati kruške i jabuke”. Na kraju je poslao poruku poljoprivrednicima: “Dozvolite da sarađujemo”. Klix