ŽENEVA, Vlade moraju sarađivati sa kompanijama kako bi se smanjilo reklamiranje prehrambenih proizvoda sa visokim procentom soli, šećera i zasićenih masnih kiselina, čime su posebno pogođeni mladi i djeca kojima zbog takvih namirnica prijeti epidemija gojaznosti i raznih drugih bolesti, obavjestili su zvaničnici WHO-a.
Članovi uprave Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), koji su se sastali ove sedmice, razgovarali su o načinima pomoću koji će privući pažnju visokih zvaničnika širom svijeta i iznijeti niz novih uputstava koji će dovesti do smanjenja reklama koje favoriziraju prehrambene proizvode čiji su sastojci štetni za zdravlje, kao i za razvoj djece i mladih. Od 42 miliona gojazne djece ispod pet godina u svijetu, 35 miliona živi u siromašnim zemljama.
Reklamiranje brze hrane i napitaka bogatih solju, šećerom i zasićenim masnim kiselinama, kao i transmasnim kiselinama, podstiču djecu da ih konzumiraju u još većim količinama. Marketinške kompanije mogle bi se na jednak način založiti za propagandu zdrave ishtane, smatraju stručnjaci.
Stručnjaci WHO-a kontaktirali su vodeće kompanije u ovome sektoru – Coca-Colu, meksičku Grupo Bimbo, General Mills, Kellogg, Kraft, McDonald's, Mars, Nestle, Pepsico, Unilever i Svjetsko udruženje oglašivača. Njihovi predstavnici pristali su donijeti smjernice o postupanju kako bi se suočile s tim problemom, te su se obvezale da neće reklamirati nezdrave proizvode djeci mlađoj od 12 godina. Hina