NJUJORK, Političari u Washingtonu suočeni su s još jednim krajnjim rokom za postizanje sporazuma, no na Wall Streetu napetost u vezi automatskog smanjenja budžetskih rashoda nije tako velika kao prije dva mjeseca kada je SAD-u prijetila ‘fiskalna litica’.
Na tržištu već danima vlada oprez jer se cijene akcija kreću na najvišim nivoima u pet godina, a nema značajnijih vijesti koje bi podržale dalji rast.
Zbog toga je, nakon sedam sedmica neprestanog uspona, S&P 500 prošle sedmice oslabio 0,3 odsto, na 1.515 bodova. Nasdaq indeks skliznuo je, pak, 1 odsto, na 3.161 bod, dok je Dow Jones ojačao 0,1 odsto, na 14.000 bodova.
U fokusu ulagača ove će sedmice biti pregovori republikanaca i demokrata u Washingtonu o smanjenju budžetskih rashoda. Početkom godine u Kongresu je postignut dogovor o povećanju poreza, čime je izbjegnuta ‘fiskalna litica’, automatsko smanjenje budžetskih izdataka i povećanje poreza.
No, time je riješen samo problem povećanja poreza, dok bi, ako se demokrati i republikanci ne dogovore, od 1. marta nastupilo automatsko smanjenje budžetskih rashoda.
Ipak, napetost na tržištu nije tako velika kao za vrijeme pregovora o ‘fiskalnoj litici’, jer automatsko smanjenje budžetskih izdataka, vrijedno ukupno 85 milijardi dolara, ipak ne bi toliko naštetilo ekonomiji kao cjelokupni efekt ‘litice’.
Upravo je izbjegavanje ‘litice’ početkom godine podstaklo snažan rast cijena akcija, no u februaru je entuzijazam splasnuo, pa su posljednjih sedmica ulagači suzdržani.
Tim više što je pri kraju sezona objave kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Većina kompanija iz sastava S&P 500 indeksa ostvarila je u posljednjem lanjskom tromjesečju bolje rezultate nego što se očekivalo.
Međutim, letvica je bila postavljena vrlo nisko, pa to nije izazvalo euforiju na tržištu.
Uz to, ni makroekonomski podaci nisu impresivni. U evrozoni se recesija produbila, a ni američka ekonomija nije baš u impresivnoj formi.
Prva procjena, objavljena prije mjesec dana, pokazala je da je američki bruto domaći proizvod u posljednjem kvartalu prošle godine pao, što niko nije očekivao.
Ove će sedmice biti objavljeni revidirani podaci, a analitičari vjeruju da će biti pozitivni.
S nestrpljenjem se očekuje i izvještaj predsjednika Feda Bena Bernankea u Kongresu jer se ulagači nadaju da će najaviti nastavak vođenja kvantitativne monetarne politike.
Prošle je sedmice, naime, objavljen zapisnik s nedavne sjednice Feda koji je pokazao da su pojedini čelnici američke centralne banke zabrinuti zbog troškova kupovine državnih i hipotekarnih obveznica, što je izazvalo strahovanja da bi Fed mogao smanjiti ili sasvim ukinuti taj program.
Taj program već godinama održava niske kamate na obveznice, a podstiče rast cijena akcija.
Lani je Fed poručio da će taj program provoditi sve dok stopa nezaposlenosti znatnije ne padne, no čini se da je u vrhu centralne banke sve više protivnika stalnog štampanja novca. Hina