NJUJORK, Osim kvartalnih poslovnih rezultata kompanija, u fokusu ulagača na Wall Streetu ove će sedmice biti prva procjena američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) i sjednica čelnika Feda.
Dow Jones prošle je sedmice oslabio 0,8 odsto, na 16.960 bodova, dok je S&P 500 ostao nepromijenjen na 1.978 bodova. Nasdaq indeks ojačao je, pak, 0,4 odsto, na 4.449 bodova.
Polovinom sedmice S&P 500 indeks dostigao je novi najviši nivo u istoriji od 1.987 bodova, zahvaljujući boljim nego što se očekivalo kvartalnim poslovnim rezultatima niza kompanija, kao što su Apple, Facebook…
No, u drugom dijelu sedmice zaredali su slabi rezultati kompanija, pa su cijene akcija izgubile dio dobitaka.
Osim kvartalnih poslovnih izvještaja, ove će sedmice u fokusu ulagača biti prva procjena američkog BDP-a u drugom tromjesečju.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će najveća svjetska ekonomija porasti 3,2 odsto na godišnjem nivou, nakon oštrog pada od 2,9 odsto u prvom kvartalu.
Međutim, nekoliko posljednjih slabih pokazatelja s američkog tržišta nekretnina, potom razočaravajući podatak o narudžbama trajnih proizvoda, ali i neujednačeni poslovni rezultati kompanija naveli su dio analitičara na smanjenje procjena.
U petak su JPMorgan i Goldman Sachs smanjili svoje procjene rasta BDP-a za 0,1 postotni bod – na 2,6, odnosno 3 odsto.
U fokusu ulagača biće i sjednica čelnika američke centralne banke. Očekuje se nastavak smanjenja programa kupovine obveznica, koji sada iznose 35 milijardi dolara mjesečno.
Očekuje se da će ti programi biti ukinuti do oktobra ove godine, ipak značajnije je pitanje kada će Fed početi povećavati ključne kamatne stope.
U anketi Reutersa analitičari smatraju da postoji 53 odsto izgleda da kamate budu povećane u junu iduće godine, a 75 odsto mjesec dana kasnije.
„S ove sjednice Feda ne očekujemo više novih informacija, jasni su planovi do oktobra, a potom…“, kaže Steve Weiting strateg u Citi Private Bank. Hina