NJUJORK, Na Wall Streetu su u petak, nakon vrlo opreznog trgovanja, cijene akcija blago pale, no u cijeloj su nedjelji zabilježile rast, već osmu nedjelju u posljednjih devet.
Dow Jones indeks oslabio je 2 boda, ili 0,02 odsto, na 12.977 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,32 odsto, na 1.369 bodova, a Nasdaq indeks 0,43 odsto, na 2.976 bodova. Od početka godine S&P 500 indeks porastao je gotovo 9 odsto, dostigavši ove nedjelje najviše nivoe od juna 2008. godine. No, ne baš blistavi makroekonomski podaci i napetost između Irana i Izraela ne daju ulagačima previše razloga za dalju kupovinu akcija. “U fazi smo sporog povlačenja, no to je očekivano nakon vrlo snažnog rasta cijena”, kaže David Kelly, strateg u JPMorgan Fundsu. Ističe i to da su akcije trenutno jeftinije u odnosu na druge investicije, na primjer obveznice.
“Ako se ne dogodi nešto neočekivano, nastaviće se trend uspona cijena. Ovo je kao da tražite put iz mračne sobe: napredujemo, no polagano zbog nesigurnosti u vezi Evrope i Bliskog istoka”, kaže Kelly. No, nisu svi tako optimistični. “Malo sam sumnjičav prema mogućnosti da se Dow Jones održi iznad 13.000 bodova. Na ovim nivoima očekujem veću nesigurnost, pa znatniji uspon iznad ovih nivoa nije siguran”, kaže Tim Speiss, direktor u kompaniji EisnerAmper.
Dow Jones indeks probio se početkom nedjelje, po prvi put od maja 2008. godine, iznad psihološki važnog nivoa od 13.000 bodova, no kasnije je ponovo skliznuo ispod nje. U fokusu ulagača posljednjih je nedjelja cijena nafte jer je od početka februara porasla više od 15 odsto. Dalji rast mogao bi, plaše se ulagači, izazvati rast troškova poslovanja kompanija i pad potrošnje stanovništva, što bi naštetilo rastu svjetske privrede. “Cijene nafte već su na nivoima koje izazivaju zabrinutost u vezi privrednog rasta”, kaže Speiss.
Nakon što je u četvrtak u jednom trenutku dostigla 110 dolara po barelu, najviši nivo u 10 mjeseci, juče je terminska cijena ‘crnog zlata’ na berzi u Njujorku pala za više od 2 odsto, na 106,70 dolara. Zbog toga je pod najvećim pritiskom bio energetski sektor. S&P indeks tog sektora pao je 1,1 odsto, pri čemu je akcija naftnog diva Exxon Mobila oslabila 0,6 odsto.
Pritiska nisu bile pošteđene ni akcije u drugim cikličnim sektorima, kao što su industrijski i finansijski. Najveći je pak dobitnik, s rastom od 0,5 odsto, bio telekomunikacioni sektor, koji se smatra defanzivnim. Na oprez ulagača ukazuje mršav obim trgovanja. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika je juče zamijenilo oko 6 milijardi akcija, dok je lani dnevni prosjek iznosio 7,8 milijardi. U cijeloj ovoj nedjelji Dow Jones indeks oslabio je 0,05 odsto, dok je S&P 500 ojačao 0,3, a Nasdaq indeks 0,4 odsto.
I na evropskim se berzama juče trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,34 odsto, na 5.911 bodova, a frankfurtski DAX 0,29 odsto, na 6.921 bod. Pariški CAC ojačao je, pak, 0,04 odsto, na 3.501 bod. Hina