NJUJORK, Na Wall Streetu je u utorak S&P 500 indeks pao treći dan zaredom, jer su ulagače obeshrabrile naznake usporavanja tempa rasta svjetske ekonomije, a najviše zabrinjava situacija u evrozoni.
Dow Jones skliznuo je 116 bodova, ili 0,68 odsto, na 17.055 boda, dok je S&P 500 oslabio 0,58 odsto, na 1.982 boda, a Nasdaq indeks 0,42 odsto, na 4.508 bodova.
I juče su, kao i dan prije, pale cijene akcija u svih 10 sektora S&P 500, pa je taj indeks završio u minusu treći dan zaredom.
Najviše su, oko 0,9 odsto, pale cijene akcija u industrijskom i sektoru proizvođača roba za široku potrošnju, što je posljedica zabrinutosti ulagača u vezi tempa rasta najvećih svjetskih ekonomija.
Ni u jednom situacija nije blistava, no najviše zabrinjava slabost evrozone.
Juče je kompanija Markit objavila da je PMI indeks i proizvodne i uslužne djelatnosti u Francuskoj u septembru dodatno pao s 49,5 na 49,1 bod, najniži nivo u posljednja tri mjeseca, što ukazuje na slabljenje aktivnosti.
Njemački privatni sektor ojačao je, pak, u septembru već 17. mjesec zaredom, no proizvodni sektor po najnižoj stopi u godinu dana, dok je u cijeloj evrozoni PMI indeks za privatni sektor skliznuo s 52,5 na 52,3 boda, najniži nivo u ovoj godini i ispod očekivanja analitičara.
„Podaci iz Evrope zabrinjavaju. Nismo očekivali da će se tamošnja situacija brzo poboljšati, ali smo očekivali postupno jačanje, a ne slabljenje ekonomske aktivnosti”, kaže David Lebovitz, strateg u J.P. Morgan Fundsu.
Ulagači su bili oprezni i zbog toga što je SAD, zajedno s arapskim saveznicima, proširio borbu protiv Islamske države (IS) i na Siriju. Juče su, naime, započeti vazdušni udari na položaje IS-a u toj bliskoistočnoj zemlji.
Zbog zabrinutosti da bi to moglo narušiti snabdijevanje naftom s tog područja, juče je terminska cijena ′crnog zlata′ na američkim tržištima porasla 0,6 odsto, na 91,40 dolara po barelu.
„Za tržište će biti važno kako će ovi napadi uticati na cijenu nafte. Sve dok će se kretati ispod 100 dolara po barelu tržište kapitala vjerovatno neće znatnije reagovati, no proboj iznad tog nivoa mogao bi izazvati slabljenje potrošnje”, kaže Lebovitz.
Akcije nekoliko velikih kompanija našle su se juče pod pritiskom i zbog novih mjera američke vlade usmjerenih na sprječavanje tzv. inverzije, trenda među američkim kompanijama koje kupuju kompanije u drugim zemljama i tamo preseljavaju svoja sjedišta kako bi smanjile poreske troškove.
To bi moglo dovesti u pitanje već postignut dogovor američke kompanije AbbVie o preuzimanju britanskog Shirea za 55 milijardi dolara, a moglo bi odbiti i Pfizer od novog pokušaja preuzimanja AstraZenece. Cijena akcije AbbViea pala je 2, a Pfizera 0,4 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,44 odsto, na 6.676 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 1,58 odsto, na 9.595 bodova, a pariški CAC 1,87 odsto, na 4.359 bodova. Hina