NJUJORK, Na Wall Streetu je prvo polugodište završeno snažnim rastom cijena akcija, nakon što su čelnici evrozone postigli napredak u rješavanju dužničke krize, koja traje već 30 mjeseci, no pitanje je može li se uspon cijena nastaviti.
Dow Jones indeks prošle je nedjelje ojačao 1,9 odsto, na 12.880 bodova, dok je S&P 500 skočio 2,0 odsto, na 1.362 boda, a Nasdaq indeks 1,5 odsto, na 2.935 bodova.
Snažan rast cijena akcija uslijedio je u petak, nakon što su evropski čelnici na samitu u Briselu postigli dogovor o direktnom finansiranju banaka i prezaduženih članica evrozone iz kriznih fondova, što bi trebalo ublažiti dužničku krizu.
„Osnovno je pitanje može li to podstaći dugoročniji rast cijena akcija. Može, premda mislim da ovo nije prekretnica. Ipak, ovo je prvi put da smo dobili jasniji odgovor što evropski lideri namjeravaju učiniti po pitanju krize“, kaže Quincy Krosby, strateg u kompaniji Prudential Financial.
I nakon prijašnjih EU-samita cijene bi akcija prvobitno znatno porasle, no kasnije bi, kada bi ulagači shvatili da postignuti dogovori neće brzo riješiti krizu, entuzijazam splasnuo.
Tako su i prošloga petka berzovni indeksi skočili između 2 i 3 odsto. No, hoće li se taj uspon cijena održati, zavisi o odgovorima na nekoliko pitanja.
„Slijedeće je pitanje hoće li krizni fondovi ESM/EFSF imati dovoljno kapitala da bi pokrili potrebe i banaka koje imaju probleme i prezaduženih članica evrozone. Mislim da neće, no otvara se pitanje hoće li im Evropska centralna banka odobriti bankarsku licencu, čime bi se povećao njihov kapital. Odgovore na ta pitanja još ne znamo“, kaže Peter Boockvar, strateg u kompaniji Miller Tabak & Co.
Osim toga, ove se nedjelje očekuje mršaviji obim trgovanja jer se u srijedu u SAD-u ne radi zbog obilježavanja Dana nezavisnosti.
U četvrtak će, pak, čelnici Evropske centralne banke održati redovnu sjednicu, a očekuje se smanjenje ključnih kamata, s obzirom na usporen rast ekonomije evrozone. To bi pozitivno uticalo na tržišta jer se smanjenjem kamata podstiče kreditiranje, a time i rast ekonomije, prenose agencije.
U fokusu ulagača biće ove nedjelje i niz makroekonomskih izvještaja, koja će pokazati nastavlja li se usporavanje rasta američke ekonomije.
Najviše pažnje privući će u petak podaci o zaposlenosti u SAD-u, koji obično znatno utiču na smjer tržišta. U anketi Reutersa analitičari u junu očekuju rast broja zaposlenih za 90.000, dok bi stopa nezaposlenosti trebala ostati nepromijenjena na 8,2 odsto.
Zahvaljujući prošlonedjeljnom skoku cijena akcija, ublaženi su njihovi gubici u drugom tromjesečju. Dow Jones indeks skliznuo je u tom kvartalu 2,5 odsto, dok je S&P 500 potonuo 3,3, a Nasdaq indeks 5,1 odsto.
No, zahvaljujući snažnom rastu cijena akcija u prvom tromjesečju, berzovni su indeksi u plusu u odnosu na početak godine. Na ulazu u drugo polugodište Dow Jones indeks na dobitku je 5,4 odsto, dok je S&P 500 u plusu 8,3, a Nasdaq indeks čak 12,7 odsto.