NJUJORK, Na Wall Streetu su u petak cijene akcija potonule više od 2,2 odsto, što je njihov najveći dnevni pad u ovoj godini, jer su ulagače razočarali anemični podaci s američkog tržišta rada koji pokazuju da se rast najveće svjetske ekonomije usporava.
Dow Jones indeks skliznuo je 274 boda, ili 2,22 odsto, na 12.118 bodova, dok je S&P 500 potonuo 2,46 odsto, na 1.278 bodova, a Nasdaq indeks 2,82 odsto, na 2.747 bodova.
Oštar pad cijena akcija ponajviše je posljedica podatka da je u maju u SAD-u otvoreno samo 69.000 novih radnih mjesta, znatno manje nego što se očekivalo i najmanje u ovoj godini. Pritom je stopa nezaposlenosti porasla s 8,1 na 8,2 odsto.
Taj izvještaj, koji se smatra najvažnijim svakog mjeseca, pokazao je, takođe, da je u prethodna dva mjeseca zaposleno manje ljudi nego što se prvobitno procjenjivalo.
„Podaci su razočaravajući i najavljuju usporavanje rasta ekonomije te slabije poslovne rezultate kompanija. To je podstaklo ulagače na povlačenje iz rizičnijih investicija i ulaganje u sigurnije“, kaže Sam Stovall, strateg u kompaniji S&P Capital IQ.
Zbog toga su juče porasle cijene 10-godišnjih američkih obveznica, pri čemu su im prinosi pali na samo 1,44 odsto, najniži nivo u istoriji. Znatno je, za gotovo 60 dolara po unci, skočila i cijena zlata, koje se takođe smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurna vremena.
A nesigurnost ulagača posljedica je i slabljenja evropskih privreda. Nezaposlenost u 17 članica evrozone dostigla je u aprilu rekordnih 11 odsto, dok je londonska kompanija Markit izvijestila da su aktivnosti u proizvodnom sektoru evrozone prošlog mjeseca zabilježile najveći pad u gotovo tri godine.
Usporava se i rast kineske ekonomije, dok je dužnička kriza u evrozoni, posebno u Grčkoj i Španiji, daleko od konačnog rješenja.
„U cjelini gledano, sve ovo zapravo jasno pokazuje da na većini područja svjedočimo slabljenju privrednog okruženja”, kaže Cyrille Urfer iz švajcarske banke Gonet & Cie.
Zbog strahovanja da će usporavanje rasta najvećih svjetskih privreda izazvati pad potražnje, juče je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku potonula za 3,5 dolara, na 83,04 dolara po barelu, najniži nivo u 16 mjeseci.
To je izazvalo oštar pad cijena akcija u energetskom sektoru, no pale su i cijene u preostalih devet sektora S&P indeksa. Od 500 akcija sadržanih u tom indeksu, juče ih je samo 17 zabilježilo rast cijene.
Na uznemirenost ulagača ukazuje i snažan, 20-postotni skok VIX ‘indeksa straha’ Čikaške berze opcija prošle nedjelje. U strahu od mogućeg daljeg pada cijena akcija, ulagači pojačano osiguravaju svoje portfelje, objašnjavaju analitičari.
Iznadprosječan obim trgovanja ukazuje, pak, na povlačenje ulagača s tržišta. Na Wall Streetu, American Stock Exchangeu i Nasdaqu vlasnika su juče zamijenile 8,3 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim u ovoj godini iznosi 6,85 milijardi, prenose agencije.
U cijeloj ovoj nedjelji Dow Jones pao je 2,7 odsto, dok je S&P 500 potonuo 3, a Nasdaq indeks 3,2 odsto.
Zbog toga je Dow Jones u minusu u odnosu na početak godine, za 0,8 odsto. S&P 500 još uvijek je u plusu, 1,6 odsto, kao i Nasdaq indeks, 5,5 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče oštro pale. Londonski FTSE indeks skliznuo je 1,14 odsto, na 5.260 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 3,42 odsto, na 6.050 bodova, a pariški CAC 2,21 odsto, na 2.950 bodova.