NJUJORK, Juče su na Wall Streetu vodeći indeksi oslabili, povučeni oštrim padom akcija BP-a jer se postavlja pitanje opstanka tog britanskog naftnog diva zbog sve većih troškova saniranja štete od isticanja nafte u Meksičkom zaljevu.
Sve do pred sam kraj trgovanja vodeći su indeksi bili u pozitivnom području, zahvaljujući ponajviše boljim nego što se očekivalo podacima o rastu kineskog izvoza, što budi nadu da je svjetska privreda ipak čvrsto na putu oporavka, uprkos širenju dužničke krize u Evropi. Ulagače je ohrabrilo i svjedočenje predsjednika Feda Bena Bernankea u Kongresu.
Predsjednik američke centralne banke kazao je da se privredna situacija u SAD-u poboljšava, te da će dužnička kriza u Evropi imati samo ‘skroman’ uticaj na američku privredu, ako se uspije zaustaviti pad finansijskih tržišta.
No, entuzijazam ulagača ubrzo je splasnuo jer su zaredale vijesti o problemima British Petroleuma. Grupa od oko 30 američkih advokata zatražila je od BP-a da odustane od isplate dividende dok se ne zaustavi isticanje nafte iz potonule platforme Deepwater Horizon. Američka vlada najavila je, pak, zahtjev za naknadu štete, vrijedan milijarde dolara, zbog posljedica najveće ekološke katastrofe u istoriji SAD-a.
Premda BP tvrdi da ima dovoljno novca za saniranje šteta, što ga je dosad koštalo 1,25 milijardi dolara, troškovi osiguranja BP-ovih dugova od bankrota dosegnuli su rekordne nivoe, a neki analitičari procjenjuju da će u roku od mjesec dana kompanija pokrenuti stečaj, kako bi se zaštitila od povjerioca.
Zbog toga je cijena akcije BP-a juče potonula gotovo 16 odsto, zaronivši po prvi puta od 1996. godine ispod nivoa od 30 dolara. S obzirom da je 20. aprila, kada je platforma eksplodirala, cijena akcije BP-a iznosila 60,4 dolara, to znači da je od tada kompanija izgubila više od polovice svoje tržišne vrijednosti.
Dow Jones Industrial Average oslabio je 0,41 odsto, na 9.899 bodova, dok je Standard & Poor's 500 pao 0,59 odsto, na 1.055 bodova, a Nasdaq Composite 0,54 odsto, na 2.158 bodova. Hina