NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija pale, ponajviše u bankarskom sektoru, jer se ulagači plaše da bi prijedlog Evropske unije o oporezivanju depozita u kiparskim bankama mogao zaprijetiti stabilnosti finansijskog sistema evrozone.
Dow Jones oslabio je 62 boda, ili 0,43 odsto, na 14.452 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0,55 odsto, na 1.552 boda, a Nasdaq indeks 0,35 odsto, na 3.237 bodova. Kako bi dobio pomoć EU-a od 10 milijardi evra i tako izbjegao bankrot, Kipar bi trebao uvesti porez na depozite u bankama do 10 odsto. Taj je prijedlog izazvao proteste kiparskih građana i masovno podizanje štednih uloga.
Tržišta su, takođe, burno reagovala jer bi takav potez, kažu analitičari, predstavljao zabrinjavajući presedan, koji bi mogao da podstakne i štediše u drugim zemljama izvan jezgra evrozone da povuku novac iz lokalnih banaka. Zbog toga su juče na evropskim berzama oštro pale cijene akcija banaka. Ni američke banke nisu prošle puno bolje, pa je na Wall Streetu S&P indeks finansijskog sektora skliznuo 1 odsto. Kiparski parlament odgodio je glasanje o oporezivanju bankovnih depozita za utorak, a zvaničnici su istakli da rade na smanjivanju poreskih stopa za vlasnike depozita manjih od 100 hiljada evra.
Prelivanje problema sa Kipra na ostatak evrozone moglo bi ipak biti ograničeno s obzirom na posebnosti tog ostrva, uključujući veličinu njegovog bankarskog sektora u odnosu na ekonomiju, tumače analitičari. „Situacija na Kipru zabrinjava jer bi ovakav porez bio presedan. Pitanje je mogu li vlasti uvjeriti tržišta da se ovaj prijedlog odnosi samo na Kipar, malu državu gdje je bankarski sektor zapravo više poresko utočište. Ako u tome ne uspiju, to bi moglo izazvati zabrinutost za cijeli evropski bankarski sistem“, kaže Nick Sargen, direktor u fondu Fort Washington Investment Advisors.
Koliko je taj prijedlog uznemirio ulagače, pokazuje skok VIX indeksa ‘straha’ Čikaške berze opcija za više od 18 odsto. Prošle je sedmice taj indeks skliznuo na najniži nivo u šest godina, dok su juče ulagači pojačano osiguravali svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija. Premda su berzovni indeksi na Wall Streetu pali dva dana zaredom, analitičari nisu zabrinuti. „Bikovi i dalje kontrolišu tržište, pa bi do kraja mjeseca S&P 500 indeks mogao dosegnuti najviši nivo u istoriji“, kaže Uri Landesman, predsjednik kompaniji Platinum Partners.
No, ulagači su oprezni od prošle sedmice kada je Dow Jones indeks dostigao najviši nivo u istoriji, dok se S&P 500 primaknuo na samo nekoliko bodova od rekorda. Na suzdržanost ulagača ukazuje ispodprosječan obim trgovanja. Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika je juče zamijenilo oko 5,8 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim u ovoj godini iznosi oko 6,45 milijardi.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,49 odsto, na 6.457 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,40 odsto, na 8.010 bodova, a pariški CAC 0,48 odsto, na 3.825 bodova. Hina