NJUJORK, Zbog usporavanja rasta američke ekonomije, na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija pale treći dan zaredom, i to više nego prethodnih dana, dok je dolar oslabio, a cijena nafte porasla.
Dow Jones skliznuo je 292 boda ili 1,62 odsto, na 17.718 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,46 odsto, na 2.061 bod, a Nasdaq indeks 2,37 odsto, na 4.876 bodova.
Pad cijena akcija ponajviše je posljedica slabijih nego što se očekivalo makroekonomskih pokazatelja. Pad narudžbi za trajne proizvode u februaru za 1,4 odsto, što je već šesti mjesec kako investicije padaju, pokazuje da se rast najveće svjetske ekonomije i dalje usporava.
Premda većina analitičara smatra da će usporavanje biti privremeno, ima i drugačijih mišljenja. Odmah nakon objave podataka o narudžbama, analitičari Goldman Sachsa smanjili su procjene rasta američkog bruto domaćeg proizvoda (BDP) s 2 na 1,8 odsto na godišnjem nivou.
Slabljenje ekonomskog rasta navešće najvjerovatnije američku centralnu banku na odlaganje povećanja kamatnih stopa do jeseni, no to juče nije utješilo ulagače, kao ni slabljenje dolara.
Američka je valuta u proteklih godinu dana prema korpi valuta ojačala oko 20 odsto, što je izazvalo bojazni ulagača od pada prihoda i zarada američkih multinacionalnih kompanija, čiji proizvodi zbog toga postaju manje konkurentni na svjetskom tržištu.
Juče je, međutim, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest vodećih svjetskih valuta, oslabio 0,25 odsto, na 96,95 bodova. Time se dodatno udaljio od 100,39 bodova, najvišeg nivoa u posljednjih 12 godina, dostignutog prije desetak dana.
„Snažan dolar naveo je analitičare na smanjenje procjena zarada kompanija, ali ako se nastavi niz slabih makroekonomskih izvještaja, što bi potvrdilo da se rast ekonomije usporava, to će zasigurno uticati na tržište“, kaže Chad Morganlander, portfelj menadžer u kompaniji Stifel, Nicolaus & Co.
S padom kursa dolara juče su poskupile sve sirovine čiji se cijene izražavaju u američkoj valuti. Tako je cijena nafte na londonskom tržištu skočila 2,5 odsto, na 56,50 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 3,6 odsto, na 49,20 dolara. I to, premda se u Kini i SAD-u zalihe ‘crnog zlata’ kreću na rekordnim nivoima.
Najveći su gubitnici, s padom većim od 4 odsto, juče bili biotehnološki i sektor proizvođača čipova, zbog čega je među vodećim indeksima najveći pad zabilježio Nasdaq, više od 2 odsto.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,41 odsto, na 6.990 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 1,17 odsto, na 11.865 bodova, a pariški CAC 1,32 odsto, na 5.020 bodova. Hina