NJUJORK, Na Wall Streetu su u srijedu cijene akcija pale drugi dan zaredom jer je ulagače zabrinuo rast prinosa na državne obveznice na najviše nivoe u četiri godine nakon objave zapisnika s nedavne sjednice američke centralne banke.
Dow Jones skliznuo je 166 bodova ili 0,67 %, na 24.797 bodova, dok je S&P 500 oslabio 0,55 %, na 2.701 bod, a Nasdaq indeks 0,22 %, na 7.218 bodova.
Na sjednici krajem januara čelnici američke centralne banke ostavili su kamatne stope nepromenjene, no juče objavljeni zapisnik s te sednice pokazao je da su sve uvereniji da će trebati povećati cenu novca jer jačanje ekonomije podstiče rast inflacije.
Odmah nakon objave tog zapisnika cijene akcija su porasle, no kasnije su izgubile sve te dobitke i zaronile u negativno područje.
“Zapisnik je pokazao da čelnici Feda nisu previše zabrinuti oko inflacije, što predstavlja ugodnu muziku za uši ulagača, stoga su prvobitno akcije ojačale. Međutim, tada su shvatili da je to zapisnik sa sednice Feda od kraja januara, a da je u međuvremenu objavljen izveštaj o snažnom rastu zaposlenosti i plata, što je podstaklo rast inflacije. Stoga je entuzijazam ulagača splasnuo”, objašnjava Michael Arone, strateg u kompaniji State Street Global Advisors.
Nakon objave zapisnika Feda prinosi na američke 10-godišnje državne obveznice porasli su na 2,95 %, nov najviši nivo u četiri godine.
A viši prinosi štete tržištima akcija jer bi mogli dovesti do povećanja troškova zaduživanja kompanija i jer bi neki ulagači mogli povući sredstva iz akcija i uložiti ih u obveznice.
Nakon objave zapisnika Feda, trgovci na tržištu novca procjenjuju da postoji 93,5 % izgleda da će Fed na sednici u martu povećati ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova.
Lani je Fed u tri navrata povećao ključne kamate za po 0,25 postotnih bodova, a ove se godine očekuje dalje povećanje kamata u tri, a možda i četiri navrata.
Nedavno je upravo strah od jačanja inflacije i povećanja kamata izazvao oštar pad cijena akcija. U međuvremenu tržište se djelimično oporavilo, zahvaljujući naznakama ubrzanja rasta najvećih svetskih ekonomija i zarada kompanija.
Trenutno je S&P 500 indeks u minusu više od 5 % u odnosu na svoju rekordni nivo dostignut 26. januara.
Hoće li se nastaviti oporavak tržišta ili slijedi dalja nestabilnost, zavisi između ostalog od prinosa na američke državne obveznice, koji se kreću na najvišim nivoima u četiri godine.
Zbog povećane mogućnosti rasta kamata, juče su najviše pale cijene akcija u nekretninskom sektoru, 1,8 %. Tome je pridonio i podatak o neočekivanompadu prodaje postojećih kuća u SAD-u u januaru.
Sektori koji su osetljiviji na kretanje kamata, kao što su komunalni i telekomunikacioni, takođe su pali više od 1 %.
A na većini evropskih berzi cijene akcija su juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,48 %, na 7.281 bod, a pariski CAC 0,23 %, na 5.302 boda. Frankfurtski DAX oslabio je 0,14 %, na 12.470 bodova.