Dow Jones skliznuo je 1.27 posto, na 37.082 boda, dok je S&P 500 potonuo 1.47 posto, na 4698 bodova, a Nasdaq indeks 1.50 posto, na 14.777 bodova.
Prodaja je zahvatila gotovo sve sektore pa su cijene dionica oštro pale u deset od 11 najvažnijih sektora. Na početku trgovanja nije se činilo da će se situacija tako razvijati jer je Dow Jones distigao rekord, dok se S&P 500 primakao istorijskom rekordu na samo 0.5 posto. No, u drugom dijelu trgovanja uslijedila je rasprodaja dionica, pa su indeksi izgubili sve početne dobitke i do kraja trgovanja pali više od 1 posto u odnosu na zatvaranje tržišta dan prije.
“Indeksi su bili blizu rekordnih nivoa kada su naišli na otpor. Bila je to iznenađujuće agresivna rasprodaja, no u tome ima nekog smisla, s obzirom na to koliko su snažno u kratkom vremenu cijene dionica porasle”, kaže Jay Hatfield, portfolio menadžer u kompaniji InfraCap.
Na najvećoj svjetskoj berzi indeksi su rasli sedam nedjelja zaredom jer ulagači vjeruju da je nakon više od godinu i po dana ciklus zaoštravanja monetarne politike završen i da iduće godine slijedi smanjenje kamatnih stopa, s obzirom na to da inflacioni pritisci u SAD-u postepeno popuštaju. I dok čelnici Feda procjenjuju da će u idućoj godini kamate smanjiti u tri navrata, najvjerovatnije za po 0.25 procenata bodova, na tržištu se spekuliše da je u idućoj godini moguće smanjenje kamata čak u šest navrata, počevši od marta. bankar.me