NJUJORK, Na Wall Streetu su indeksi berza blago pali, izgubivši dio dobitaka od prethodnog dana, jer su ulagači oprezni dok prate rast cijena nafte i trgovinske pregovore između SAD-a i Kine.
Dow Jones oslabio je 54 boda ili 0,22 %, na 24.713 bodova, dok je S&P 500 skliznuo 0,09 %, na 2.720 bodova, a Nasdaq indeks 0,21 %, na 7.382 boda.
Najviše je juče porastao, za 1,3 posto, S&P indeks energetskog sektora, nakon što su cijene nafte dostigle nove najviše nivoe u tri i po godine jer se ulagači plaše da bi nemiri na Bliskom istoku mogli poremetiti snabdevanje s tog područja.
S druge strane, među najvećim gubitnicima je bio tehnološki sektor, s prosečnim padom cijena akcija za 0,5 %.
Na tržištu vlada oprez dok se čeka ishod drugog kruga trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine. Ako pregovori ne uspiju, za očekivati je uvođenje carina s obe strane.
„Mislim da ovaj trgovinski nered utiče na raspoloženje ulagača. Poslovanje američkih kompanija trpi. S carinama je problem to što uvek povećavaju troškove gotovo svega za potrošače i uništavaju više radnih mesta nego što ih stvaraju”, kaže Jim Bell, predsednik u kompaniji Bell Investment Advisors.
I dok su akcije velikih multinacionalnih kompanija pod pritiskom zbog rasta cijena nafte i tečaja dolara te napetosti u trgovinskim pregovorima, akcije manjih kompanija na koje sve to manje utiče i dalje rastu.
Tako je juče Russell 2000 indeks manjih kompanija dostigao rekordni nivo drugi dan zaredom.
Tržištima pružaju podršku bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati kompanija. Dosad je više od 90 % kompanija iz sastava S&P 500 indeksa objavilo izvještaje, pri čemu ih je oko 80 % ostvarilo veću dobit nego što se očekivalo.
Zbog toga sada analitičari u anketi Reutersa procenjuju da su zarade kompanija iz sastava S&P 500 indeksa u proteklom tromjesečju porasle oko 26 % u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su na početku sezone objava poslovnih izveštaja očekivali rast od 18,4 %.
To je najveći skok zarada u posljednjih sedam godina, što se zahvaljuje snažnom rastu globalne ekonomije i poreznim promjenama u SAD-u na početku godine.
S druge strane, ulagače na oprezu drži rast prinosa na američke državne obveznice na novi najviši nivo od jula 2011. godine.
Zbog mogućeg jačanja inflacije, što bi moglo podstaći američku centralnu banku na ubrzanje tempa povećanja kamata, prinosi na referentne 10-godišnje obveznice dostigli su 3,11 %.
Rast prinosa loše utiče na tržišta akcija jer povećava troškove zaduživanja kompanija i jer bi dio ulagača mogao preusmjeriti svoja sredstva iz akcija u obveznice.
A na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,70 %, na 7.787 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 0,91 %, na 13.114 bodova, a pariski CAC 0,98 %, na 5.621 bod. Hina