NJUJORK, Nade ulagača na Wall Streetu da će se već ove sedmice moći preusmjeriti s političkih pitanja prema ekonomskim fundamentima nisu se ispunile jer tokom vikenda u Washingtonu nije postignut dogovor o povećanju dozvoljenog zaduživanja države, pa se i dalje očekuje nestabilno trgovanje.
Dow Jones indeks porastao je prošle sedmice 1,1 odsto, na 15.237 bodova, a S&P 500 indeks 0,7 odsto, na 1.703 boda. Nasdaq indeks oslabio je, pak, 0,4 odsto, na 3.791 bod.
Snažan rast S&P 500 i Dow Jones indeksa u posljednja dva dana prošle sedmice posljedica je nade ulagača da bi se tokom vikenda mogao postići dogovor o privremenom povećanju nivoa dozvoljenog zaduživanja države.
Krajem prošle sedmice u Zastupničkom domu Kongresa, u kojem većinu imaju republikanci, pregovori nisu uspjeli, pa je ‘loptica’ prebačena Senatu, u kojem većinu drže demokrati.
Međutim, ni u gornjem domu parlamenta tokom vikenda nije pronađeno rješenje po pitanju zaduživanja države i povratka na posao državnih službenika, koji su na neplaćenom dopustu od 1. oktobra.
Republikanci predlažu privremeno povećanje dozvoljenog zaduživanja za idućih šest sedmica kako bi se dobilo na vremenu za pregovore o budžetu i odgađanju finansiranja zdravstvenog programa, popularno zvanog ‘Obamacare’.
No, to bi moglo dovesti do nove obustave rada državnih službi u vrijeme božićnih praznika, pa demokrati traže da privremeno povećanje zaduživanja potraje do iduće godine.
„Prošle su sedmice cijene akcija snažno porasle samo na osnovu toga što su dvije stranke počele razgovarati. No, očito je da se ‘washingtonska sapunica’ nastavlja, pa će vjerovatno uslijediti negativna reakcija na tržištu“, kaže William Larkin, portfelj menadžer u fondu Cabot Money Management.
Dogovor o povećanju zaduživanja sa sadašnjih 16.700 milijardi dolara trebao bi se postići do četvrtka, 17. oktobra, jer u suprotnom američka vlada neće moći isplatiti sve svoje finansijske obaveze, što bi uzdrmalo finansijska tržišta.
Kako državne službe ne rade, već danima nema statističkih izvještaja koja bi pokazala kakvo je stanje u najvećoj svjetskoj ekonomiji, pa ulagačima nedostaju smjernice.
Prošle je sedmice počela sezona objave kvartalnih poslovnih izvještaja kompanija, koja bi osjetno uticala na tržište da nisu u sjeni ‘washingtonske sapunice’.
Inače, ne očekuju se baš impresivni rezultati kompanija. U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da su kompanije, čije su akcije sadržane u S&P 500 indeksu, u trećem tromjesečju ostvarile rast dobiti za 4,2 odsto u odnosu na isti lanjski period.
Od 31 kompanije koje su dosad objavile rezultate, njih 55 odsto nadmašilo je očekivanja analitičara, što je manje od istorijskog prosjeka od 63 odsto. Hina