NJUJORK, Od početka godine Nasdaq je u minusu 2,7 odsto, S&P indeks 2,3 odsto, a Dow Jones 0,5 odsto.
Cijene akcija na Wall Streetu juče su izbrisale sve dobitke ostvarene od početka godine, jer su strahovanja od globalne ekonomske stagnacije podstakle ulagače na velike rasprodaje akcija i bijeg u sigurniju imovinu.
Sva tri američka berzovna indeksa zabilježila su najveći dnevni pad od 16. jula, nakon što je dan ranije američka centralna banka Fed objavila nešto lošiju procjenu američkih privrednih izgleda. Dow Jones Industrial Average potonuo je 265 bodova ili 2,49 odsto, na 10.378 bodova, a Nasdaq Composite 68 bodova ili 3 odsto, na 2.208 bodova. Standard & Poor's 500 spustio se pak 31,59 bodova li 2,82 odsto, na 1.089 bodova.
Tehnička analiza pokazuje da je S&P indeksu otvoren put za testiranje 1.088 bodova, a probije li tu podršku, sljedeći nivo podrške nalazi se na 1.057 bodova, otprilike 3 odsto ispod sadašnjih nivoa cijena. Juče je na njujorškoj berzi tek 442 akcije ostvarilo porast cijene, dok ih je 2.627 zabilježilo pad, budući da investitori očekuju da će svi poslovni sektori trpjeti ako privredni oporavak nastavi slabiti. Od početka godine Nasdaq je u minusu 2,7 odsto, S&P indeks 2,3 odsto, a Dow Jones 0,5 odsto.
Strahu ulagača od privredne stagnacije doprinijele su i naznake usporavanja kineske privredne ekspanzije, odnosno usporavanje rasta industrijske proizvodnje i prometa u maloprodaji. Loše vijesti pristigle su i iz poslovnog sektora. Tehnološki div Cisco Systems obavijestio je o prihodima u drugom tromjesečju neznatno ispod očekivanja analitičara, što je bilo dovoljno da cijena njegovih akcija potone 8 odsto, na 21,83 dolara.
Investitori kupuju i prodaju akcije na temelju procjena kakva će biti poslovna situacija za šest do devet mjeseci. Problem leži u tome što makroekonomski pokazatelji u posljednje vrijeme ne daju jasnu sliku o tome hoće li se američki oporavak održati. “Neizvjesnost, neizvjesnost, neizvjesnost… Svi se češkaju po glavi i pitaju kojim putem dalje”, opisuje situaciju na tržištima Javier Perez Santalla, izvršni direktori za terminske poslove pri brokerskoj firmi Dinosaur Group.
Fed je u utorak kazao i da će poduzeti nove korake da dodatno smanji troškove kreditiranja. “Dodavanje likvidnost u finansijski sistem putem kupnje trezorskih zapisa neće pomoći prosječnom čovjeku na cesti. To neće doprinijeti stvaranju novih radnih mjesta ili pomoći tržištu nekretnina”, kaže Robert Pavlik, strateg pri Banyan Partnersu. Ulagače, naime, muči što kompanije oklijevaju sa zapošljavanjem novih radnika i kupnjom opreme sve dok se ne poboljša povjerenje potrošača.
Obim trgovanja na njujorškoj berzi juče je bio nešto veći nego u utorak, te je protrgovano 4,6 milijardi akcija ili 600 miliona više. Međutim, volumeni su vrlo niski čak i u poređenju s uobičajenim ljetnim zatišjem na Wall Streetu, jer privrednsa neizvjesnost ulagače drži dalje od tržišta.
Niski obim trgovanja utiče na veće cjenovne oscilacije. Tako je VIX indeks straha skočio juče 13 odsto, na 25,39 bodova, sugerišući da investitori i dalje očekuju nervozu na tržištima akcija. U međuvremenu, bijeg ulagača od rizičnije imovine potaknuo je kupnju trezorskih zapisa, pa su prinosi po 10-godišnjim američkim trezorskim zapisima potonuli su na najniži nivo od marta 2009. godine, od svega 2,68 odsto. Hina