NJUJORK, Na Wall Streetu su u četvrtak cijene akcija potonule više od 2 odsto, nakon niza pokazatelja da se rast najvećih svjetskih ekonomija usporava, što će nagristi zarade kompanija.
Dow Jones indeks oslabio je 251 bod, ili 1,96 odsto, na 12.573 boda, dok je S&P 500 potonuo 2,23 odsto, na 1.325 bodova, a Nasdaq indeks 2,44 odsto, na 2.859 bodova.
Najveći dnevni pad tih indeksa u posljednje tri nedjelje i drugi po veličini u ovoj godini posljedica je poniranja cijena akcija u svih 10 sektora S&P 500 indeksa.
Najveće su gubitnice bile akcije u rudarskom i energetskom sektoru zbog pada cijena sirovina. Kako je terminska cijena nafte na berzi u Njujorku, po prvi put od lanjskog oktobra, zaronila ispod nivoa od 80 dolara po barelu, S&P indeks energetskog sektora potonuo je čak 4 odsto.
Klizanje cijena sirovina posljedica je strahovanja ulagača od pada potražnje za njima, nakon niza podataka koji upućuju na slabljenje najvećih svjetskih privreda.
Poslovne aktivnosti u evrozoni oslabile su u junu peti mjesec zaredom, dok je industrijska aktivnost u Kini skliznula osmi mjesec zaredom.
Usporava se i rast američke ekonomije. Filijala Feda u Philadelphiji izvijestila je o snažnom padu proizvodne aktivnosti u sjeveroistočnom dijelu SAD-a, dok je, prema podacima udruženja trgovaca nekretninama, prodaja postojećih kuća u maju pala za 1,5 odsto.
Ni podaci s tržišta rada ne ohrabruju. Doduše, prošle je nedjelje broj zahtjeva za pomoć nezaposlenima pao za 2.000, no četvoronedjeljni prosjek nezaposlenosti dostigao je najviši nivo u šest mjeseci.
„Sve su ove brojke ružne. Američka je ekonomija ponovno u silaznoj putanji, pa je teško za očekivati da će rast BDP-a biti veći od 2 odsto. Fed bi morao što prije uvesti nove podsticajne mjere”, kaže Ryan Sweet, ekonomista u kompaniji Moody's Analitics.
Uprkos usporavanju rasta najvećih svjetskih ekonomija, posljednjih su nedjelja cijene akcija rasle jer su se ulagači nadali da će Fed dodatno olabaviti monetarnu politiku.
Doduše, centralna je banka u srijedu produžila program prodaje kratkoročnih, a kupovine dugoročnih obveznica, kako bi snizila dugoročne kamate i tako podstakla rast privrede, no ulagači su razočarani jer su očekivali agresivnije mjere, prenose agencije.
Uz sve to, tržište je i pod pritiskom produbljivanja dužničke krize u evrozoni, gdje se prinosi na španske i italijanske obveznice kreću na zabrinjavajuće visokim nivoima, što pokazuje da ulagači ne vjeruju da će se uskoro situacija poboljšati.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,99 odsto, na 5.566 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,77 odsto, na 6.343 boda, a pariški CAC 0,39 odsto, na 3.114 bodova.