NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija oštro pale jer su ponovo oživjela strahovanja od produbljivanja dužničke krize u evrozoni, a pod najvećim su se pritiskom našle akcije rejting agencija zbog najave tužbe protiv Standard & Poor'sa.
Dow Jones indeks pao je 129 bodova, ili 0,93 posto, na 13.880 bodova, dok je S&P 500 potonuo 1,15 odsto, na 1.495 bodova, a Nasdaq indeks 1,51 odsto, na 3.131 bod. Najveći dnevni pad S&P 500 indeksa od novembra prošle godine posljedica je obnovljenih strahovanja od produbljivanja dužničke krize u Italiji i Španiji. Prinosi na obveznice tih članica evrozone juče su naglo porasli, dok je španski berzovni indeks IBEX potonuo 3,7, a italijanski FTSE MIB 4,5 odsto zbog korupcijskog skandala u španskoj vladajućoj stranci i neizvjesnosti uoči ovomjesečnih izbora u Italiji.
Posljednjih sedmica mediji su izvijestili da je najmanje desetak zvaničnika stranke premijera Mariana Rajoya, uključujući i njega, dobijalo novac iz tajnog fonda kojim je upravljao blagajnik stranke, zbog čega opozicija traži ostavku Rajoya. U Italiji, pak, ankete pokazuju da bivši premijer Silvio Berlusconi smanjuje zaostatak za čelnikom aktuelne vlade Marijom Montijem, iako ne dovoljno da osigura izbornu pobjedu. „Tržište je precijenjeno i spremno za korekciju. Mislim da su ulagači samo čekali izliku za povlačenje s tržišta, a to su im pružile vijesti iz Evrope“, kaže Michael James, trgovac u banci Wedbush Morgan.
Zbog toga su juče pale cijene akcija u svih 10 sektora S&P 500 indeksa. Na nesigurnost ulagača ukazuje i skok VIX indeksa Čikaške berze opcija, poznatog i kao ‘indeks straha’, za gotovo 14 odsto, što pokazuje da investitori pojačano osiguravaju svoje portfelje od mogućeg daljeg pada cijena akcija.
Među najvećim je gubitnicama bila akcija McGraw-Hilla, s padom od gotovo 14 odsto, nakon vijesti da će američko ministarstvo pravosuđa u utorak podići tužbu protiv rejting agencije Standard & Poor's, koja je u vlasništvu McGraw-Hilla, zbog mogućih nezakonitosti prilikom određivanja rejtinga drugorazrednih i drugih hipotekarnih obveznica. Vrijednost tih hipotekarnih vrijednosnih papira naglo ja pala 2007. godine, što je bio jedan od glavnih uzroka duboke finansijske krize. To je prva tužba američkih vlasti protiv rejting agencija u istoriji, pa se ulagači plaše da bi mogle uslijediti i nove, i to ne samo od strane vlasti, nego i investitora. Zbog toga je oštro, više od 10 odsto, potonula i cijena akcije Moodys'a.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče oštro pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 1,58 odsto, na 6.246 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 2,49 odsto, na 7.638 bodova, a pariški CAC 3,01 odsto, na 3.659 bodova. Hina