NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija porasle jer su, nakon dva dana oštroga pada berzovnih indeksa, ulagače ohrabrili dobri poslovni rezultati Citigroupa i snažan rast potrošnje u SAD-u.
Dow Jones indeks ojačao je 146 bodova, ili 0,91 odsto, na 16.173 boda, dok je S&P 500 porastao 0,82 odsto, na 1.830 bodova, a Nasdaq indeks 0,57 odsto, na 4.022 boda.
Od samog početka jučerašnjeg trgovanja cijene su akcija bile u pozitivnom području, zahvaljujući snažnom rastu potrošnje u SAD-u. U martu je promet u trgovini na malo porastao 1,1 odsto, što je najveći rast u godinu i po dana i znatno veći od očekivanja.
Taj podatak ide u prilog tezi da je nedavno usporavanje rasta ekonomije bilo samo posljedica oštre zime, a da se s poboljšanjem vremenskih prilika rast bruto domaćeg proizvoda ubrzava.
Među najvećim je dobitnicima juče bio S&P indeks finansijskog sektora, s rastom od 0,8 odsto, jer su ulagače oraspoložili bolji nego što se očekivalo kvartalni poslovni rezultati Citigroupa.
Cijena akcije te banke skočila je 4,4 odsto, a slijedile su je akcije Bank of America i Morgan Stanleya s rastom od 1,5, odnosno 2 odsto.
No, pred kraj trgovanja početni su dobici ponešto splasnuli jer ulagače zabrinjava napetost u Ukrajini, što bi moglo dovesti do novih sankcija zapadnih zemalja Rusiji.
„Na tržište stižu dobre, ali i zabrinjavajuće vijesti. Fundamentalni pokazatelji u vezi poslovanja kompanija zasad su prilično dobri, no nad tržištem se nadvio oblak geopolitičke nesigurnosti“, kaže Nicholas Colas, strateg u grupi ConvergEx.
Biotehnološki sektor, koji je prošle sedmice bio pod snažnim pritiskom i glavni krivac za oštar pad berzovnih indeksa, juče je bio vrlo nestabilan. Nasdaq indeks tog sektora bio je u plusu i do 2,7 odsto, potom u minusu od 1,9 odsto, da bi trgovanje završio gotovo nepromijenjen u odnosu na petak.
Prošle je godine taj sektor predvodio rastom cijena, da bi ove godine oštro pao. Od kraja februara, kada je dostigao rekordan nivo, Nasdaq indeks biotehnološkog sektora potonuo je više od 21 odsto. Kako je ušao u područje ‘medvjeda’, koje se definiše kao pad cijena za više od 20 odsto od njihovog posljednjeg vrhunca, ulagači se plaše daljeg slabljenja tog sektora.
Na oprez ukazuje ispodprosječan obim trgovanja. Na američkim je berzama vlasnika juče zamijenilo oko 6 milijardi akcija, dok prosječan dnevni obim ovoga mjeseca iznosi 6,9 milijardi.
I na evropskim su berzama cijene akcija juče porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,34 odsto, na 6.583 boda, dok je frankfurtski DAX porastao 0,26 odsto, na 9.339 bodova, a pariški CAC 0,43 odsto, na 4.384 boda. Hina