NJUJORK, Na Wall Streetu su u ponedjeljak cijene akcija blago pale, jer su ulagači oprezni uoči sjednice čelnika Feda, nakon koje bi moglo biti jasnije kada će američka centralna banka početi smanjivati podsticajne mjere.
Dow Jones oslabio je 36 bodova, ili 0,24 odsto, na 15.521 bod, dok je S&P 500 skliznuo 0,37 odsto, na 1.685 bodova, a Nasdaq indeks 0,39 odsto, na 3.599 bodova.
Najveće su gubitnice, s padom od 0,8 odsto, bile akcije u finansijskom sektoru, koje su posljednjih sedmica znatno porasle. Za toliko je skliznuo i S&P indeks energetskog sektora, što je posljedica pada cijena prirodnoga gasa.
No, pad cijena akcija amortizirale su vijesti o preuzimanjima i spajanjima, zajedno sa saopštenjem Caterpillara da će kupiti svoje akcije na tržištu za milijardu dolara. Zahvaljujući tome, cijena akcije tog najvećeg svjetskog proizvođača teške mašinerije porasla je 1,1 odsto.
Nastavljen je i niz solidnih kvartalnih poslovnih rezultata kompanija. Dosad je poslovne izvještaje objavilo više od 50 odsto kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, pri čemu ih je 67,2 odsto nadmašilo očekivanja analitičara po pitanju zarada, a 56 odsto po pitanju prihoda.
Međutim, to nije osobito podstaklo ulagače jer su očekivanja vrlo niska. Uz to, oprezni su uoči dvodnevne sjednice čelnika Feda, koja počinje u utorak. U srijedu će biti objavljeno saopštenje nakon kojeg bi moglo biti jasnije kada će američka centralna banka početi smanjivati podsticajne monetarne programe.
Ti programi kupovinu državnih i hipotekarnih obveznica vrijedni 85 milijardi dolara mjesečno već dugo podstiču rast cijena akcija, pa se ulagači plaše da bi njihovim smanjenjem tržište izgubilo glavnu podršku.
A predsjednik Feda Ben Bernanke kazao je nedavno da bi centralna banka kasnije ove godine mogla početi smanjivati iznose za te programe, ako se situacija u ekonomiji poboljša.
Pitanje je, međutim, poboljšava li se situacija u američkoj ekonomiji? Ono, doduše, raste, ali ne baš uvjerljivo.
U petak će biti objavljen izvještaj o zaposlenosti u SAD-u u julu, koje obično znatno utiče na tržište. Fed je lani poručio da će ključne kamatne stope zadržati rekordno niske sve dok stopa nezaposlenosti ne padne na 6,5 odsto. A od tog je nivoa još daleko.
U anketi Reutersa analitičari procjenjuju da je u julu broj zaposlenih povećan za 185.000, manje od 195.000 u junu. Pritom bi stopa nezaposlenosti mogla skliznuti sa 7,6 na 7,5 odsto.
„Puno toga zavisi o tome kako će čelnici Feda protumačiti posljednje ekonomske pokazatelje i kakav će biti njihov komentar uoči izvještaja o zaposlenosti. Čekamo signale hoće li Fed u septembru početi smanjivati podsticaje ili ne“, kaže Bucky Hellwig, potpredsjednik u kompaniji BB&T Wealth Management.
Zbog toga su ulagači oprezni, na što ukazuje mršav obim trgovanja. Na Wall Streetu, NYSE MKT-u i Nasdaqu vlasnika su juče zamijenile samo 5,2 milijarde akcija, dok prosječan dnevni obim u ovoj godini iznosi 6,4 milijarde.
I na evropskim se berzama juče trgovalo oprezno. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,08 odsto, na 6.560 bodova, a frankfurtski DAX 0,17 odsto, na 8.259 bodova. Pariški CAC ostao je, pak, nepromijenjen na 3.968 bodova. Hina