NJUJORK, Na Wall Streetu su u petak cijene akcija blago porasle, nakon četiri dana neprestanog pada, jer su se ponešto oporavili tehnološki i biotehnološki sektor.
Dow Jones ojačao je 34 boda ili 0,19 odsto, na 17.712 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,24 odsto, na 2.061 bod, a Nasdaq indeks 0,57 odsto, na 4.891 bod.
Rast indeksa, nakon četiri dana neprestanih gubitaka, ponajviše se zahvaljuje rastu cijena akcija u tehnološkom sektoru pred sam kraj trgovanja.
Nakon članka Wall Street Journala da Intel pregovara o kupovini konkurentske kompanije Altera, cijena akcije najvećeg svjetskog proizvođača čipova skočila je više od 6 odsto, dok je akcija Altere poskupila više od 28 odsto.
“U posljednje vrijeme najavljeno je puno preuzimanja i spajanja, a to je dobro za tržište”, kaže Stephen Massocca, direktor u fondu Wedbush Equity Management.
Blagom usponu indeksa pridonio je i oporavak akcija u biotehnološkom sektoru, koje su juče porasle 1,9 odsto, nakon što su u prethodna četiri dana potonule 7 odsto.
Najveći je gubitnik, pak, juče bio energetski sektor, zbog pada cijena nafte za 5 odsto jer su splasnule bojazni da bi sukobi u Jemenu mogli narušiti snabdijevanje naftom s Bliskog istoka.
Juče objavljena treća procjena potvrdila je da je u posljednjem lanjskom tromjesečju američki bruto domaći proizvod (BDP) porastao za 2,2 odsto na godišnjem nivou, znatno sporije od impresivnog 5-postotnog skoka u trećem kvartalu.
Osim usporavanja rasta ekonomije, ulagače je zabrinuo i podatak da su u četvrtom tromjesečju prosječne zarade kompanija nakon oporezivanja pale za 1,6 odsto, nakon rasta od 4,7 odsto u prethodnom kvartalu.
To je ponajviše posljedica pada zarada kompanija u inostranstvu za 8,8 odsto, što je njihov najveći pad od recesije 2008. i 2009. godine i zasigurno nije dobra uvertira u skorašnju sezonu objava kvartalnih poslovnih rezultata.
Na pad zarada najviše je uticalo jačanje dolara prema evru i drugim najvažnijim svjetskim valutama, zbog čega proizvodi američkih multinacionalki postaju manje konkurentni na svjetskom tržištu, pa kompanijama padaju prihodi i zarade.
Komentar predsjednice Feda Janet Yellen na konferenciji bankara u San Franciscu da američka centralna banka ozbiljno razmatra normalizaciju monetarne politike i da bi krajem ove godine mogla povećati kamate nije uticalo na tržište.
“U njenim komentarima nije bilo ničeg novog ili drugačijeg od onoga što smo dosad čuli”, kaže Massocca.
U cijeloj protekloj sedmici S&P 500 indeks skliznuo je 2,2 odsto, dok je Dow Jones pao 2,3, a Nasdaq indeks 2,7 odsto. To je već četvrti sedmični pad tih indeksa u posljednjih pet sedmica.
Na većini evropskih berzi cijene su akcija juče porasle. Frankfurtski DAX indeks ojačao je 0,21 odsto, na 11.868 bodova, a pariški CAC 0,55 odsto, na 5.034 boda. Londonski FTSE skliznuo je, pak, 0,58 odsto, na 6.855 bodova. Hina