BANJALUKA, Direktor Investiciono-razvojne banke Republike Srpske /IRB/ Snježana Vujnić ističe da su u ovoj godini planirani kreditni plasmani u ukupnom iznosu od 208,9 miliona KM i da je više od 80 odsto namijenjeno za finansiranje privrede.
“Sredstva za ove namjene uglavnom će biti obezbijeđena iz povrata ranije plasiranih sredstava, putem revolvinga, te finansijskih aranžmana sa međunarodnim finansijskim institucijama”, precizira Vujnićeva.
Ona najavljuje da će se u ovoj godini jedan od posebnih prioriteta u radu IRB-a odnositi na kontinuirano pružanje sveobuhvatne, adekvatno dizajnirane finansijske podrške.
“Ova podrška biće prilagođena potrebama, zahtjevima i ostalim razvojnim specifičnostima privrede Republike Srpske”, napominje Vujnićeva i podsjeća da je u 2013. godini IRB plasirala 200,3 miliona KM.
Od ovog iznosa 151,7 miliona KM odnosi se na kredite, dok preostalih 48,6 miliona KM čine plasmani u hartije od vrijednosti, koji su realizovani posredstvom domaćeg tržišta kapitala.
Vujnićeva navodi da je do kraja prošle godine IRB ukupno plasirala oko 1,6 milijardi KM. “Na kreditne plasmane odnosi se 1,3 milijarde KM, a preostala 262 miliona KM na plasmane u hartije od vrijednosti emitenata sa područja Republike Srpske”, precizira ona.
Od ukupnog iznosa sredstava odobrenih po kreditnoj osnovi 495 miliona KM realizovano je putem kreditne linije za preduzetnike i preduzeća, zatim 256 miliona putem stambenih kredita, te gotovo 98 miliona KM putem kredita za mala i srednja preduzeća iz sredstava Evropske investicione banke.
“Obezbjeđujući dugoročnu i sveobuhvatnu finansijsku podršku razvojnim projektima koji se realizuju na području Srpske, IRB je opravdala ulogu ključnog finansijera domaće privrede, ali i ostalih specifičnih projekata i potreba poput stambenog zbrinjavanja socijalnih grupa od posebnog interesa i značaja”, ocjenjuje Vujnićeva.
Ona navodi da se IRB ne suočava sa ozbiljnijim kašnjenjima kada je riječ o naplati dospjelih potraživanja.
“Na kraju prošle godine učešće dospjelih kredita u ukupnom kreditnom portfelju banke iznosilo je svega 0,15 odsto i daleko je niže od njihovog učešća na nivou ukupnog bankarskog sektora Republike Srpske”, pojašnjava Vujnićeva.
Što se tiče naplate potraživanja od najvećih dužnika, IRB je preduzela zakonom predviđene radnje: u sudskom sporu sa emitentom “Unis – fabrika cijevi” iz Dervente donesena je presuda u korist IRB-a, dok je tuženi emitent “Boska” uplatila dio dospjelih obaveza u iznosu od 1,2 miliona KM, a Olimpijski centar “Jahorina” je u procesu rješavanja.
Direktor IRB-a napominje da je do sada uspješno okončana realizacija finansijskih aranžmana sa Evropskom investicionom bankom u ukupnom iznosu od 50 miliona evra, te Svjetskom bankom, u iznosu od 19,1 milion evra.
Vujnićeva navodi da je osiguran nastavak aranžmana sa Svjetskom bankom za dodatnih 36 miliona evra, a da su u toku i aktivnosti proširenja finansijskog aranžamana sa Evropskom investicionom bankom.
U prethodnom periodu IRB je ostvarila vrlo aktivnu saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama.
“Sektoru malih i srednjih preduzeća i ostalim prioritetnim projektima obezbijeđena su dodatna finansijska sredstva pod povoljnim uslovima, koja su privredi omogućila lakše održavanje likvidnost, podizanje konkurentnosti, te ublažavanje negativnih uticaja globalne ekonomske krize”, zaključila je Vujnićeva. Srna