IZMIR, Crna Gora je nacionalni pristup smanjenju siromaštva obuhvatila kroz zdravstvo, obrazovanje, socijalnu zaštitu i zapošljavanje, od čega zavisi unapređenje socijalnog i ekonomskog položaja ranjivih grupa, rekao je crnogorski predsjednik Filip Vujanović na sesiji Evroazijskog samita u turskom gradu Izmiru.
Vujanović je, govoreći o temi borba protiv gladi, siromaštva i nezaposlenosti, ukazao da se Crna Gora na organizovan način bavi problemom siromaštva od 2003. godine kada je, u saradnji sa Svjetskom bankom, usvojila prvi strateški dokument “Strategija razvoja i redukcije siromaštva”.
“Strategija je revidirana 2007. godine kada je Vlada usvojila Strategiju suzbijanja siromaštva i socijalne isključenosti za period 2007-2011. koja je usmjerena na uključivanje marginalizovanih grupa stanovništva u sve oblasti društvenog života”, naveo je Vujanović.
Za tu strategija i njene podstrategije koje će se u narednom periodu razvijati i primjenjivati kroz resorna ministarstva i agencije, Vujanović je rekao da su integralni dio strategije ukupnog ekonomskog razvoja Crne Gore, smanjenja regionalnih razlika i državnih integracija na putu ka EU.
Podsjetivši na šestinu svjetske populacije koja pati od hronične gladi, Vujanović je istakao da je to problem svih i da su u svakoj od naših zemalja iste brige prosječne porodice – kako se prehraniti, omogućiti školovanje i zdravstvenu zaštitu i unaprijediti kvalitet života.
Postoje mnogi faktori rizika koji mogu usporiti uspješnu implementaciju strategija nacionalnih vlada u borbi protiv gladi, siromaštva i nezaposlenosti u narednom periodu, istakao je Vujanović na predsjedničkoj sesiji.
On je dodao da posebno ima u vidu efekte globalne ekonomske krize, odlaganje reformskih planova na nivou jedne zemlje, lošu koordinaciju podrške i pomoći međunarodnih organizacija.
“Zato želim da pozovem sve moje kolege da naše strategije učinimo transparentnim, nastavimo otvoreni i intenzivan dijalog i ovakve konsultacije sa svim domaćim i međunarodnim akterima”, rekao je Vujanović i poručio da će u Crnoj Gori uvijek imati partnera i sagovornika za sve teme koje zbližavaju.
Evroazijskom samitu prisustvuju brojni najviši državni zvaničnici, predstavnici međunarodnih organizacija, ekonomisti, privrednici, naučnici, predstavnici medija i nevladinog sektora s ciljem uspostavljanja bolje saradnje zemalja Evrope i Azije, te pronalaženja praktičnih rješenja za prevazilaženje aktuelnih problema u regionu. Srna