BEOGRAD, Saradnici beogradskog Ekonomskog instituta su preporučili da se država aktivnije uključi u rješavanje problema nelikvidnosti srpske privrede.
Prema podacima Narodne banke Srbije (NBS) blokirane račune ima više od 66 hiljada preduzeća i preduzetničkih radnji, čiji su dugovi 261 milijarda dinara.
Među blokiranim firmama je 75 odsto malih i srednjih preduzeća, 20 odsto su velika preduzeća, a pet odsto preduzetnici. U blokadi dužnoj od jedne godine je dvije trećine nelikvidnih preduzeća, a trećina ima blokiran račun duže od tri godine.
Ti podaci, kako je rekao ekonomista Vladimir Vučković, potvrđuju da oko 22 hiljade preduzeća praktično i ne postoji, a da još 22 hiljade dugoročno ne ispunjava svoje obaveze, koje su veće od njihove imovine.
On je kazao da u centru ekonomske politike treba da budu mala i srednja preduzeća koja najviše utiču na porast nelikvidnosti. Vlada je, kako je dodao, do sada sprovela samo jedan program za smanjenje nelikvidnosti koji se odnosio na subvencionisane kredite.
Država, prema riječima Vučkovića, ne smije da se upušta u oprost dugova preduzeća nastalih u višegodišnjem periodu, već da se usmjeri na mjere koje će od duga rasteretiti ona preduzeća koja istovremeno imaju i velika potraživanja.
“Javna preduzeća, na koja se ne odnosi Zakon o stečaju, moraju da ispunjavaju svoje obaveze u ugovornom roku, kako država ne bi bila generator nelikvidnosti”, rekao je on i dodao da bi bilo poželjno da država posreduje između povjerioca i dužnika u slučajevima kada bi se time obezbijedilo finansijsko restrukturiranje dužnika i izbjegao njegov stečaj.
Država, kako je predložio Vučković, može i da zaobiđe bankarski sektor i da neposredno pomogne privredi tako što će preduzećima obezbijediti poreski kredit u trajanju od šest do 12 mjeseci, ako je naplata poreza na dodatu vrijednost (PDV) veća od budžetom planirane.
To bi značilo, kako je objasnio, da se preduzeća u određenom periodu oslobode plaćanja PDV-a da bi izmirila svoje obaveze, a da državi vrate drug, sa kamatom, kada povećaju proizvodnju i poboljšaju svoju finansijsku poziciju. Beta