BEOGRAD, Član Fiskalnog savjeta Vladimir Vučković izjavio je da će do kraja ove i tokom čitave sljedeće godine, državi Srbiji biti potrebno oko šest milijardi evra svježeg novca za finansiranje deficita budžeta.
Vučković, profesor na beogradskom univerzitetu Megatrend, je ocijenio da će Srbija biti primorana da se, najprije, kratkoročno zadužuje na finansijskom tržištu, emisijom hartija od vrijednosti, zatim uzimanjem zajmova kod drugih država i međunarodnih finansijskih institucija, a krajnja mjera biće prodaja državne imovine i to uz veliki oprez.
“Taj novac je teško obezbijediti. Jedan dio se već nalazi u Srbiji, investiran je u hartije od vrijednosti Srbije, ali jedan dobar dio treba da se ulije po osnovu novog priliva”, rekao je Vučković, povodom izjave ministra finansija i privrede Mlađana Dinkića da je Srbija u četrvtak prodala evroobveznice za milijardu dolara pa će uz ruski kredit od milijardu dolara zaokružiti finansiranje budžeta za ovu godinu.
Kako doći do tog novca je veoma važno pitanje, jer u suprotnom država Srbija neće moći da odgovori svojim obavezama, upozorio je Vučković, ocjenjujući da će država morati da se zadužuje i u zemlji i u inostranstvu, tako da će ritam i razmjere zaduživanja diktirati veliki fiskalni deficit, koji će postojati ne samo u ovoj, nego i u sljedećoj godini.
Prema Vučkoviću, krediti koje bi Srbiji dale druge države i međunarodne institucije, vjerovatno su povoljniji od zajmova na finansijskim tržištima, ali je u tom slučaju problem što je proces pregovaranja i priliv novca znatno sporiji.
Vučković smatra da će država biti primorana da se zadužuje i kratkoročno na finansijskom tržištu, emisijom hartija od vrijednosti, prodajom i dinarskih, vjerovatno i prodajom indeksiranih hartija, kao i prodajom evro obveznica na međunarodnom tržištu.
Vučković je naglasio da su za prihode od privatizacije važni kako finansijski tako i ekonomski motiv, “ali nije dobro prodavati državnu imovinu bud zašto, naročito u vrijeme krize.”
“Sredstva od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za finansiranje budžetskog deficita teško možemo očekivati. Fond ne odobrava kredite, osim u izuzetnim slučajevima za finansiranje deficita”, objasnio je Vučković.
Međutim, podsjetio je Vučković, uloga MMF jeste važna za popunjavanje deviznih rezervi, ali u ovom trenutku još više značajna za davanje kredibiliteta ekonomskoj politici Srbije.
Kada zemlja iza sebe ima MMF onda investitori u inostranstvu to gledaju kao na garanciju da se vodi odgovorna politika, pa lakše i jeftinije pozajmljuju novac, zaključio je Vučković. Tanjug