BEOGRAD, Izmjene zakona o radu i štrajku i njihovo usklađivanje sa evropskim normama neophodne su za privlačenje stranih investitora koji bi uposlili nove radnike u Srbiji, izjavio je juče predstavnik Delegacije njemačke privrede u Srbiji Milan Vučković.
On je odbacio tvrdnje sindikata da je novi Zakon o radu pisan u interesu američke i njemačke privredne komore i tajkuna, a ne svih građana Srbije, istakavši da one nemaju apsolutno nikakve veze sa realnošću.
“U Srbiji imamo preko 2.500 stranih kompanija koje zapošljavaju više od 100.000 ljudi. Zar one nemaju pravo da učestvuju sa svojim sugestijama i prijedlozima oko izmjena ili dopuna aktuelnog Zakona o radu“, upitao je Vučković.
On je rekao da izjave pojedinih lidera određenih sindikata na protestnom skupu “koje impliciraju uvođenje robovlasničkog sistema u Srbiji, ne samo da ne doprinose aktuelnom socijalnom dijalogu i dogovoru oko izmjena sadašnjeg Zakona o radu, već spadaju u red najprimitivnije medijske propagande“.
Sa skupa u organizaciji Srpskog sindikalnog fronta, između ostalog, je poručeno i da bi predloženim zakonom “radnici bili pretvoreni u robove, jer se ukidaju i rad u smjenama i noći rad i radno vrijeme”, kao i da je “najgore od svega fleksibilno zapošljavanje, što znači da mladi nikad neće imati stalni posao”.
Vučković je istakao da takve izjave svjedoče, zapravo o tome “da pojedini sindikati nastoje da postanu opium za narod, servirajući im propagandne fraze koje nemaju apsolutno nikakve veze sa realnošću“.
Mi sarađujemo i dajemo svoje legitimne stavove na osnovu iskustva o unapređivanju poslovnog ambijenta u Srbiji u saradnji sa drugim inostranim privrednim komorama, kao i domaćim privrednim organizacijama, među kojima najviše sa Unijom poslodavaca Srbije, kazao je Vučković.
“Naša obaveza je da upozorimo, prije svega vladu, a potom i javnost da pojedine mjere, uključujući i zakone o radu i štrajku, ako nisu usklađene sa evropskim normama, biće, nakon ukidanja subvencija za domaće i strane investitore, još jedan razlog da Srbiju ubuduće, strani investitori zaobilaze u širokom luku”, objasnio je Vučković.
On je napomenuo da je znatno smanjen obim upita i interes kompanija iz Njemačke.
“Naše je da saopštimo zašto je to tako. U ovom trenutku imamo neke poznate njemačke kompanije koje, recimo i to, ne mogu čak da prime niti mlade praktikante jer im to ne dozvoljavaju njihove centrale koje takvu odluku argumentuju da ni taj dio nije preciziran ovdašnjim Zakonom o radu“, kazao je Vučković.
On dodaje da se bezočna kampanja od strane nekih sindikata protiv poslodavaca sasvim neargumentovano vodi i protiv ovdašnjih agencija za posredovanje u zapošljavaju.
Na kraju, izjave pojedinih sindikalnih vođa da će “fleksiblni oblici zapošljavanja uticati da mladi nikada neće imati stalan posao u Srbiji, demantuje praksa i stabilno stanje na tržištu rada u drugim zemljama, kaže Vučković.
“Već decenijama je takozvani fleksibilni oblik zapošljavanja prisutan u većini evropskih zemalja, pa je ovakva tvrdnja potpuno besmislena: zašto, onda, mladi nisu bez posla u Njemačkoj, Češkoj, Slovačkoj, Austriji, nordijskim zemljama”, zapitao je Vučković. Tanjug