BEOGRAD, Srbija u narednih pet godina neće biti ni blizu začelja Evrope, poručio je danas premijer Aleksandar Vučić, uvjeren da ako Srbija riješi tri ključna problema može da se nađe među razvijenijim zemljama EU po ekonomskim pokazateljima.
Ta tri ključna problema, kako je rekao, odnose se na 17 velikih društvenih firmi u restrukturiranju, nenaplative kredite i reformu javne administracije.
“Ako to budemo manje ili više dobro riješili, nema bojazni za budućnost Srbije”, rekao je Vučić na konferenciji “The Economist: Svijet u 2016”.
Naveo je i da očekuje da će sljedeća godina biti uspješnija od 2015, jer očekuje unapređenje poslovnog ambijenta, značajno veći broj investicija, veću potrošnju, rast u privatnom sektoru, više kapitalnih projekata i investicija finansiranih iz privatnih izbora, ulazak u prvih 40 zemalja na listi Svjetske banke, što će generisati značajno veći privredni rast.
On očekuje da Srbija završi 2015. godinu sa rastom od 0,9 odsto, kao i da sljedeće godine rast bude oko dva odsto, a ukoliko “budemo imali sreće sa privatizacijom” i preko dva odsto, da bi u godinama pred nama rastao.
“Nama je taj rast potreban, potrebno nam je održavanje fiskalnog deficita na niskom nivou, ulaganje u infrastrukturne projekte, poboljšanje poslovnog ambijenta”, rekao je Vučić i dodao da je zato važno i otvaranje prvih poglavlja sa EU.
Otvaranjem poglavlja, naime, kako je rekao, jasno je trasiran put Srbije, ali to znači, dodao je, i mnogo više ozbiljnih zadataka koje će morati da obave da bi pokazali da su odgovorniji nego ranije.
Vučić je rekao da je za Srbiju, kao malu zemlju, važno da se prilagodi svjetskim tokovima u privredi, novim naučnim, tehnološkim dostignućima, da mijenjaju sebe.
“Pokušaćemo da provedemo u Srbiji da nam djeca osim što će šest sati učiti, dva sata provedu na poslu, a i odrasli tako što će šest sati raditi, a dva sata učiti”, rekao je Vučić i dodao da se mora mijenjati i obrazovni sistem te da se zato radi na dualnom obrazovanju.
On je naveo da je poslije velike recesije, ovo druga velika recesija sa kojom se suočavaju već sedmu godinu, te da se za svijet ne vidi lagan i brz izlazak iz krize.
“Za nas je važno da uprkos problemima sa kojima imamo sa cijenom sirovine, prije svega cijenom bakra, čini mi se da smo uspjeli većom ozbiljnošću radom, da napravimo rezultate koji znače izlazak iz krize”, poručio je Vučić, ali i dodao da se plaši da će novi rast dolara u odnosu na evro povećati dug Srbije.
Uvjeren je da će u narednoj godini uspješno nastaviti unapređenje poslovnog ambijenta, navodeći da Srbija ovu godinu završava sa 1,6 milijardi evra investicija, “što nije loše za Zapadni Balkan”.
“Smanjili smo fiskalni deficit na značajni niski nivo. U godinama pred nama bi trebalo izbrisati ulogu države kao ključnog generatora, već da napravimo ambijent koji će da poboljša poslovni ambijent u našoj zemlji”, naglasio je Vučić.
Ocijenio je takođe, da će pred Srbijom biti i bezbroj problema, ali da je najvažnije da se riješe tri ključna – restrukturiranje 17 velikih preduzeća, nenaplativi krediti i reforma javne uprave, primjetivši da je u “svima nama ostala klica samoupravnog socijalizma” koje bi trebalo da se oslobode.
“Srbija ni sljedeće, a ni narednih godina neće biti ni blizu začelja Evrope”, zaključio je Vučić. Tanjug