BERLIN – Kraj godine tradicionalno obilježava i božićni bonus, a na taj dodatak plati mnogi već odavno računaju. Kakva je situacija u Njemačkoj?
To je otkrio njihov Savezni zavod za statistiku.
Pravo na odgovarajuću posebnu isplatu na kraju godine imalo bi 87,2 odsto svih zaposlenih po temeljnom kolektivnom ugovoru. Isplata u prosjeku iznosi 2.677 evra, što je povećanje od 1,9 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Na zapadu je prosječan božićni bonus od 2.695 evra veća za oko 5,5 odsto nego na istoku, gdje se isplaćuje 2.554 evra, piše Fenix-magazin, a prenosi Večernji list. Na istoku Njemačke pravo na isplatu božićnog bonusa ima nešto više zaposlenih po kolektivnom ugovoru (88 odsto) nego na zapadu (87 odsto).
Ključan faktor visine bonusa u velikoj mjeri zavisi od industrije u kojoj osoba radi.
Kao što je i logično, pokazalo se da je isplata božićnog bonusa vrlo različita u pojedinim sektorima te će “natprosječan božićni bonus” biti isplaćen 2021. u sektoru industrije koksa i prerade mineralnog ulja. Zaposleni u tom sektoru u skladu sa kolektivnim ugovorima primaju božićni bonus u proseku 5.651 evro.
Kolektivno ugovoreni božićni bonus u području “proizvodnje hemijskih proizvoda” takođe je “natprosečnih” 5.369 evra kao i u sektoru “snabdjevanja energijom” gdje će zaposleni dobiti 5.171 evro.
“U oba sektora, sa 98,8 odsto odnosno 98 odsto, gotovo svi zaposleni u kolektivnim pregovorima imaju pravo na božićni bonus“, nastavlja se u izvještaju.
Bonus je “blizu prosjeka” u sektorima proizvodnje odjeće (2.676 evra) i proizvodnje hrane i hrane za životinje (2.519 evra).
“U tim područjima 100 odsto ili 82,4 odsto svih zaposlenih po kolektivnim ugovorima prima božićni bonus“, navode iz Zavoda.
Najniži bonus biće isplaćen zaposlenima u sektoru raspoređivanja i zakupa radnika. Tu će se u prosjeku isplatiti 301 evro, a pravo na to ima 99 odsto zaposlenih.
Zaposleni u ugostiteljstvu dobiće u prosjeku bonus u iznosu od 861 evra, a tamo pravo na nju ima 92,4 odsto zaposlenih. B92