SARAJEVO, U BiH prošle godine komercijalna vrijednost instalisanog piratskog softvera na ličnim računarima iznosila je 13 miliona američkih dolara, dok je stopa piratstva u odnosu na 2009. godinu ostala ista i iznosi 66 odsto – podaci su Međunarodnog udruženja proizvođača poslovnog softvera /BSA/.
Portparol BSA u BiH Mirna Milanović-Lalić rekla je da je neophodno nastaviti sa naporima usmjerenim na smanjenje stope softverskog piratstva, jer se na taj način ostvaruju značajne koristi i direktni dorinosi razvoju privrede u BiH.
“Mi ćemo nastaviti sa aktivnostima usmjerenim prema kompanijama koje se bave prodajom računarskih programa i korisnicima, jer smo na taj način, uz podršku nadležnih institucija, do sada uspjeli smanjiti stopu piratstva za četiri odsto u odnosu na 2004. godinu”, navela je Milanović-Lalić.
Prema njenim riječima, istraživanje o softverskog piratstvu, koje se svake godine provodi u 116 zemalja svijeta, potvrđuje da korisnici računarskih programa prepoznaju vrijednosti licenciranih softvera.
Milanović-Lalić je navela da bi se se daljom edukacijom korisnika trebalo ukazati da se piratskim softverom smatra ne samo onaj koji se nalazi na P2P mrežama, nego i onaj koji se više puta koristi na različitim računarima, a za koji je kupljena samo jedna licenca.
Komercijalna vrijednost ukradenog softvera u centralnoj i istočnoj Evropi prošle godine iznosila je 4,1 milijarda dolara, a globalno, vrijednost ukradenog softvera je u 2010. godini dostigla rekordni iznos od 59 milijardi američkih dolara, što je skoro 100 odsto više u odnosu na 2003. godinu kada je provedeno prvo istraživanje o softverskom piratstvu.
Stopa softverskog piratstva je za skoro pola od 116 zemalja koje su uključene u ovu studiju, iznosila minimalno 62 odsto, dok na svjetskom nivou ova stopa iznosi 42 odsto. Stope piratstva u zemljama u razvoju su dva i po puta veće od onih koje su zabilježene u razvijenim zemljama svijeta, a komercijalna vrijednost piratskog softvera od 31,9 milijardi dolara, predstavlja više od pola od ukupne vrijednosti na svjetskom nivou.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Malo su im desetine miliona dolara koje već uzimaju iz BiH za enormno visoke licence, pa bi da dodaju još 13.
Postoji dosta normalnog softvera, čak i besplatnog. U slučaju krajnjeg korisnika, to je Linux+OpenOffice, dok je u slučaju korporativnog softver pitanje složenije, ali uvijek postoje alternative.
Ali ljudi navikli na Audije, neće tamo neke Hjundaije. I onda, ili država plaća, ili nas optužuju da krademo.